JAK VYTVÁŘET PROTIPOSTOJE
za účelem naučit se, jak je třeba napolohovat meč a tělo a kdy vytvářet protipostoje. Kapitola 4.

Vytvořit dobrý protipostoj znamená umístit tělo a meč tak, aby přímá linka mezi soupeřovým hrotem a tvým tělem byla úplne pokryta, aniž by ses dotkl soupeřovy čepele. Takto si můžeš být jistý, že aniž pohneš tělem nebo mečem, soupeř nemůže zaútočit na část tvého těla přímo proti jeho hrotu; a chce-li na tebe vůbec udeřit, musí nejprve pohnout mečem na jiné místo, tím si prodlouží tempo a dá ti dostatek času k vykrytí.

Aby se ti podařilo získat takovou výhodu, musíš umístit meč tak, aby byl silnější než soupeřův a aby byl schopný účinně mu vzdorovat v okamžiku krytu. Toto pravidlo lze a mělo by být dodržováno proti všem soupeřovým postojům a změnám, dokonce i když dýka nebo jiná obranná zbraň doprovází meč. Dokážeš-li nepozorovaně udržovat takový protipostoj, budeš mít jednoznačnou výhodu nad soupeřem.

Nicméně se často stává, že zatímco si vytváříš protipostoj, soupeř si vytváří svůj vlastní proti tvému. Dále se často stane, že si začneš vytvářet protipostoj dokud jsi stále tak daleko od menzury, že si soupeř může dovolit vyčkat dokud nepohneš nohou proti němu a v tom tempu, kdy se snažíš přiblížit, může změnit postoj a vyvést tvůj protipostoj mimo linku svým protipostojem. Tudíž je životně důležité mít k ruce bohatou paletu možností jak rychle nalézt výhodnou polohu proti soupeři a jak vzhledem k němu připravit nový účinný protipostoj.

Výše uvedené se vztahuje k menzuře, která ti neumožní zasáhnout soupeře v průběhu jeho změny - nebo situaci, ve které z dosahové vzdálenosti soupeř ustoupí zpět v průběhu své změny. V tom druhém připadě, ačkoli jsi původně byl v menzuře, nemohl bys na něj dosáhnout v průběhu jeho změny. Místo toho si vytvoř nový protipostoj zatímco ve stejném tempu vykročíš kupředu, tím znovu získáš původní výhodu a menzuru.

Stejně tak měj stále na vědomí, aby sis vytvářel protipostoj v dostatečné vzdálenosti od soupeře, aby tě nemohl zasáhnout. Popřípadě, když už jsi v dlouhé menzuře, vytvoř svůj protipostoj bez pohybu chodidel: přebere-li v tomto případě soupeř tempo a zaútočí na tebe, můžeš snadno vykrýt a zaútočit nebo udělat krok zpátky tak, aby na tebe soupeřův meč nedosáhl.

Také, vytváříš-li svůj protipostoj pomalu a soupeř vyrazí vpřed, aby na tebe zaútočil, můžeš snadno přerušit vytváření svého protipostoje a využít toto tempo k tomu, abys jej zasáhl a kryl se ve stejném okamžiku. Jinými slovy, kontroluješ-li své pohyby, můžeš kdykoli přerušit původní pohyb a provést jiný podle toho, jaká příležitost se naskytne.

Takže chceš-li bezpečně získat menzuru proti soupeři, měl bys nejprve vytvořit protipostoj. A zjistíš-li místo toho, že tě soupeřův protipostoj nevpouští do linky, ustup a zruš menzuru místo aby ses přibližoval k soupeři, dokud nenajdeš jinou cestu k získání výhody.