O VÝHODÁCH A NEVÝHODÁCH
krytí; o těch, kteří při šermu s jediným mečem kryjí levou rukou. Kapitola 8

Prozkoumáš-li kryt, přijdeš na to, že je to druh strachu, protože kdyby ses nebál zranění, nechápal bys potřebu krýt se. Tento druh obrany lze tudíž nazvat poslušnost, dokonce nevolnictví, o to více, děje-li se z pocitu nezbytnosti, protože ten, kdo si nepřeje být zasažen, se cítí donucen ke krytu. Z toho plyne, že když zvládneš přimět soupeře ke krytu, budeš mít velkou výhodu: jakmile se začne krýt, vytvoří si odkrytí, kam je možno ho zasáhnout, a to způsobí, že je jeho obrana neúčinná.

Ve světle tohoto poznání někteří tvrdí, že krytí je kontraproduktivní, s čímž naprosto souhlasím, zvláště, když není doprovázeno protiútokem.

Naznačíš-li útok na jedno místo a pak ho změníš jinam, tvůj soupeř se může pohnout ke krytu, protože věří, že se kryje před tvým prvním útokem; místo toho ho tvoje finta oklame. Je nekonečně lepší nechat seky dopadat mimo tebe a uhýbat soupeřovým bodům. Toto je obzvláště pravda při práci s jedním mečem, protože s mečem a dýkou můžeš jednou rukou krýt a druhou útočit. Se samotným mečem je třeba zacházet velice rozvážně, přeješ-li si provádět obě techniky obrany a útoku naráz, což je jediný způsob jak pracovat, aby ses bezpečně vykryl.

Pokud shledáš, že je nezbytné vykrýt sek, měl bys umístit své hrubí do místa kam bude padat soupeřův meč a ve stejném okamžiku zasadit rychlý bod, takže tvůj hrot dorazí k soupeřovu tělu předtím, než jeho meč dorazí ke tvému hrubí (proto tvůj meč jeho úderem neztratí přesnost). To je technicky správný způsob jak vykrýt sek: lze to tak provést proto, že sek nemá přesně stejný dosah jako bod.

Víš-li, že nedosáhneš hrotem na jeho tělo, znamená to, že není třeba krýt, protože to znamená, že soupeřův meč na tebe taky nedosáhne. Máš-li stále podezření, že tě může zasáhnout, prostě trochu odtáhni tělo dozadu, nech sek promáchnout a pak rychle kontruj.

Chceš-li stále ještě krýt, dokonce i když víš, že tvůj hrot nedosáhne na soupeře, stejně bys měl pohnout mečem jako bys jej chtěl zasáhnout; přinejmenším si pojistíš, že tvůj soupeř nezmění na jiný útok, protože přeneseš břímě obrany na něj. Ve skutečnosti může tvůj soupeř považovat za nezbytné krýt se, když vidí tvůj hrot, jak se k němu v tempu přibližuje, a dokud je takto zmatený, nabízí ti dobré tempo k tomu, abys ho zasáhl.

Obecné pravidlo je, nikdy nekryj, pokud nemůžeš kontrovat (nebo alespoň předstírat útok) ve stejném okamžiku, takže přivádíš soupeře k poslušnosti, zatímco sebe z ní osvobozuješ. Také, když na tebe soupeř útočí sekem, často udělá tak široký švih, že ho můžeš zasáhnout a ustoupit do bezpečí dřív než jeho meč ve skutečnosti začne dopadat. Jak jsem dříve poukázal, sek je z podstaty pomalý a nedosahuje daleko.

Tyto techniky jsou dosažitelné, když dobře vnímáš a rozumíš pohybům a vzdálenosti tvého soupeře, v závislosti na tom jak blízko se k tobě přiblížil. Opět, je-li tvůj soupeř tak daleko, že je pro tebe nemožné na něj dosáhnout, stále musíš naznačit útok když on začne sekat, abys ho přiměl seknout zbrkleji a mohl ho zasáhnout snáze do odkrytí, které udělá po pádu svého meče. To platí na větší vzdálenost, protože se můžeš obejít bez krytí. V kratší menzuře tvůj protiútok dorazí na cíl před dopadem jeho seku, protože pohyb hrotu bude rychlejší než pohyb seku, který dopadne na tvůj meč.

Když uhneš svým tělem levou nohou, budeš v bezpečí a soupeřův meč na tebe nedosáhne, i když tvůj bod nebude tak smrtící, Ale když kryješ, postupuj rozhodněji, zasáhni s větší hybností a projdi celou drahou až k soupeřově tělu, přeješ-li si to. Rozhodneš-li se nepoužít krok, musíš v tak krátké vzdálenosti od soupeře pečlivě ovládat pohyby svého těla a nohou tak, abys mohl pohodlně zrušit menzuru aniž bys dostal zásah. Sek je v podstatě pomalý, zatímco bod má delší dosah a umožňuje rychlejší, lépe ovladatelné pohyby; když používáš bod, přijdeš na to, že je snadnější návrat. Takže, budeš-li dodržovat tato pravidla proti soupeři, který seká, bude pokaždé zasažen, jak jsem již dříve zmínil.

Co se týče těch, kteří nejprve sekají do soupeřova meče, aby ho odrazili z cesty a pak zaútočili, nebudu plýtvat mnoha slovy. Postačí říci, že máš-li nějaké ponětí o tempu a kavaci, vždycky můžeš uchránit svůj meč před těmito praktikami.

Nyní pojednám o obraně proti bodu. Musíme vyjít z předpokladu, že bod je rychlejší a jeho účinek je smrtelnější; tudíž, obrana proti němu vyžaduje více schopnosti a obratnosti, a méně síly než vykrytí seku. Krytí bodu je nebezpečnější a nejisté kvůli rychlým změnám, které tvůj soupeř může dělat. To je důvod proč se často stává, že i když využiješ obranu se současným protiútokem, oklame tě soupeř tím, že vidí směr tvého meče, uhne hrotu tělem a zasáhne tě do odkrytí vytvořeného tvým krytem. Takže uhnout soupeřovu hrotu tělem je výhodnější k obraně a kontrování bodům v tempu, když víš jak to dělat s rozvahou.

Je nezbytné také vědět jak vykrýt bod tak, abys mohl někdy využít tuto techniku (krytí mečem), jindy jinou (úhyb tělem), podle toho co vyžaduje situace. Nejbezpečnější je použít naráz obě techniky, protože kryješ-li mečem v průběhu uhýbání tělem, bráníš se účinněji a nerozhazuješ si příliš polohu meče. Kromě toho krytí se současným úhybem je velmi rychlé a zbavuje to soupeře okamžité možnosti změny linky. I když se obecně považuje tato technika úhybu tělem za více užitečnou s jediným mečem než s mečem a dýkou, je pravda, že vědět jak se vykrýt při úhybu je výhodné kdykoliv.

Protože je mnoho šermířů, kteří, i když ozbrojeni pouze mečem, zakládají svou obranu jen na levé ruce spíše než na meči, shledávám nezbytným věnovat této technice několik slov. Tuto obranu by bylo vhodnější nazvat "meč a rukavice" spíše než jediný meč, protože tito šermíři nejen kryjí rukou, ale také chytají soupeřovu čepel a pevně ji drží. Zaprvé, nemyslím si, že by tohle bylo vůbec možné s ostrým mečem. Dále, považuju krytí holou rukou za opravdu otřesný způsob obrany. Ale budu o něm mluvit, abych poukázal jak pracovat proti těm, kteří to používají a také abych ukázal, jak správně použít levou ruku k obraně těla (a ruky samotné) bez odhalování svých záměrů soupeři.

Je pravda, že ti, kteří používají ruku, mohou dělat širší pohyby mečem, protože když soupeř zaútočí v průběhu pohybu meče, je tu stále ruka k obraně. Také je pravda, že když provádíš útoky v přímé lince bez klamání nebo kavací, tvůj soupeř může snadno krýt rukou. Proti soupeřům kryjícím rukou bys měl držet svůj meč v lehce stoupavém úhlu, jenom tolik, aby nemohl přikročit tělem nebo kontrovat dříve, než proti němu srovnáš svůj hrot. Když budeš udržovat ruku v takovém úhlu, bude pro tvého soupeře těžké najít a uchopit tvůj meč ve střehu. Svůj útok veď po šikmé lince, to obelstí kryjící ruku tvého soupeře, protože tvůj meč nepůjde uchopit. Jinými slovy, jakmile najdeš soupeřův meč, získáš vzdálenost, najdeš tempo a vhodné odkrytí, můžeš zaútočit a starat se přitom o to, aby při napřimování tvého meče hrot postupoval kupředu. Tímto způsobem hrot dorazí v okamžiku napřímení úhlu proti soupeři a s jistotou zasáhne dříve, než soupeř dostane příležitost vykrýt rukou (pokud nezruší menzuru). Kromě této techniky lze použít všechny druhy fint v závislosti na poloze soupeřovy ruky.

Uvážíme-li všechno, je jednodušší a méně náročné zasáhnout ty, kteří se brání rukou, než ty, kteří to dělají mečem, protože ti první nevyužívají své hrubí. Jejich jedinou starostí je udržovat svůj meč svobodný, takže tíhnou k tomu držet ho stažený, a tím nabízí více odkrytí a zjednodušují možnost zasáhnout je a ustoupit do bezpečí dříve, než se jejich meč dostane ke slovu (když je tak stažený a daleko od cíle). To všechno je ještě jednodušší proti těm, kteří se nejprve kryjí rukou a pak švihnou mečem bod, což nejběžněji dělají ti, kteří často používají ruku.

Správný způsob je neustále kontrolovaně pohybovat mečem a zachovávat tempo i když používáš levou ruku. Ve skutečnosti je důležité vědět jak použít levou ruku, ale mít na mysli, že je třeba ji použít pouze ve stavu nouze a ne jako zvyk (jak jsem již zmínil). Když víš co soupeř může rukou dělat, snáze ho porazíš.

Obecné pravidlo je, že je lepší nepoužívat ruku vůbec, dokud si nejsi jistý, že dosáhneš na soupeřovu příčku nebo můžeš přejít do zápolení a zápasu s ním. (Zápas nás zde nezajímá, protože se zajímáme o správné obrany, útoky a převahu meče. Nicméně, protože se někdy stane, že se dostaneš do zápasnické situace, zahrnul jsem stručný výtah na toto téma dále v knize. Ale jakmile zápas mečem přejde v zápas neozbrojený, už jsi prošel větším rizikem a je důležitější držet se tématu jak bezpečně překonat toto "větší riziko" a zasáhnout přitom soupeře).

Vraťme se zpátky ke správnému způsobu jak použít levou ruku. Když soupeř zaútočí, je nutné vykrýt mečem a kontrovat a ve stejnou chvíli umístit levou ruku tak, aby kryla nejpravděpodobnější odkrytí. Tímto způsobem ruka kryje tělo a nevpouští soupeřův meč do linky aniž by se ho dotýkala nebo jej odrážela, obrana, kterou je nutno použít kdykoliv můžeš, pokud to tempo dovolí. Tento způsob obrany je nejlepší, protože ruka není příliš ohrožena, tělo je dobře kryto a neprozrazuješ své úmysly soupeři, protože neobtěžuješ jeho meč: když se přiblíží, aby zaútočil, najde cestu zahrazenou a když na tebe nezaútočí, můžeš jej zasáhnout aniž by sis rozhodil tvar.

Toto je nejlepší způsob jak uplatnit levou ruku. Když se nad touto technikou zamyslíš, přijdeš na mnoho výhod a získáš zdatnou obranu.

V zájmu stručnosti vynechám některé jiné techniky krytu, chci poskytnout pouze základní principy šermu. Je pravda, že lze odvodit nekonečno podrobností (některé lepší než jiné) a je to téma tak rozsáhlé, že je těžké najít mu začátek a konec.