CO JE NALEZENÍ MEČE
a jak se provádí. Kdy je meč považován za nalezený. Kapitola 9

Najít meč znamená vstoupit do jeho prostoru. I když je tato technika podobná protipostoji, trochu se liší, protože je možné najít soupeřův meč i bez pokrytí přesné linky mezi jeho hrotem a tvým tělem. Ale stále máš převahu meče, protože soupeř tě nemůže zasáhnout, aniž by prošel skrze tvé hrubí. A tvé hrubí je tak blízko jeho hrotu, že ten je "nalezen" v tempu, které soupeř použije, když se pohne k výpadu. Oproti tomu protipostoj nelze označit za správný, dokud linka mezi soupeřovým hrotem a tvým tělem není úplně pokryta, ačkoli i v tomto případě jednáš s výhodami hrubí proti tenčí.

Považuj soupeřův meč za "nalezený", když je tvůj meč umístěn tak, že je silnější než jeho a nelze jej odsunout, ale spíše může snadno odsunout soupeřův meč.

Abys tomuto pojmu lépe porozuměl: Jsi-li ve střehu a chceš najít soupeřův meč, měl bys umístit svůj hrot proti jeho tak, že čtvrtá část tvé čepele je v soupeřově čtvrté části, a to tak, že tvoje čtvrtá část je hlouběji než ta jeho. Kdo má větší část svého meče v soupeřově meči (nezáleží o kolik víc), bude mít převahu meče, alespoň pokud je soupeřův meč nalezen na jeho slabší straně.

Seznam se s tím, že meč je vždycky silnější na té straně, kam míří. Přeješ-li si umístit svůj meč na silnější stranu soupeřova meče, musíš umístit své tělo a meč tak, aby byl tvůj meč tak silný jako jeho. To je většinou záležitostí toho jak ohneš zápěstí, jak ukážu na obrázku vnitřního postoje, který je nejobtížnější.

Dávej si pozor, aby tvůj hrot nebyl příliš daleko od soupeřova meče, aby v průběhu tvého hledání čtvrté části jeho meče neměl čas zatlačit vpřed jeho třetí nebo dokonce druhou část. Za takových okolností místo nalezení tenčí najdeš jeho hrubí. To může způsobit velká vzdálenost mezi meči. Když se z původní vzdálenosti pohne, aby našel tvůj meč, zatlač do jeho meče tolik svého meče, kolik jen můžeš, jinak to může dopadnout tak, že tě zasáhne.

Bez ohledu na vzdálenost mezi hroty, pohneš-li se první, abys našel soupeřův meč, může svým mečem utvořit úhel a tím si zesílit svou polohu a vzdálit svůj hrot od tvého meče. V takovém případě, je-li ve vzdálenosti a rozhodne se zaútočit, jeho hrubí pronikne tak daleko tvým mečem, že to nemůžeš vykrýt. Tuto situaci lze ještě zhoršit pokud soupeř v průběhu tvého pokusu o nalezení jeho meče doprovodí svůj pohyb pohybem těla na opačnou stranu než míří tvůj meč: v takovém případě může ve skutečnosti projít celou cestu až ke tvému tělu dříve, než se tvůj meč může dostat zpátky do linky.

Chceš-li se vyhnout takové situaci, nejprve odhadni vzdálenost mezi tělem tebe a tvého soupeře a mezi tvým a soupeřovým hrotem a teprve pak začni pohyb k nalezení jeho meče. V tomto pohybu bys vždy měl hýbat mečem obezřetně tak, abys byl schopný udělat rychlou změnu, když se soupeř rozhodne použít tvůj první pohyb jako tempo:

Je důležité si zapamatovat, že když nacházíš soupeřův meč, nikdy by ses neměl dotýkat svou čepelí jeho čepele. Čím blíže je k tobě, tím bezpečnější a jistější je tvoje výhoda, když máš své hrubí nenápadně umístěné proti jeho tenčí. Nedotýkáš-li se soupeřova meče, většinou si soupeř nevšimne, že jsi ho našel. Zatímco když se ho dotkneš, velmi pravděpodobně pochopí o co se pokoušíš a bude mít příležitost provést kavaci, ustoupit nebo změnit střeh, aby si osvobodil meč a tím ztratíš svou převahu.

Mimo to, když se dotkneš soupeřova meče, narušíš si vlastní tvar: jestli jsi chtěl využít náhlého tempa, nemůžeš, protože tvůj meč je vázaný tlakem soupeřovy čepele. Dokonce i když pouze spočineš svým mečem na soupeřově čepeli a on provede kavaci, nemůžeš zabránit svému hrotu aby trochu propadl, což stačí k tomu, abys nestihl tempo.

Když místo toho udržuješ svůj meč zavěšený ve vzduchu, jsi vždy ve všech případech připravenější, tvé útoky jsou více v tempu a nejsi nucen kontrolovat soupeřovu čepel, což často způsobuje přechod k úchopům a způsobuje zvrhnutí šermu v zápas.

Když se snažíš najít soupeřův hrot a on se pohne vstříc tvému meči, aby se s ním setkal nebo jej dokonce zavázal, můžeš se podvolit, a tím, že jdeš po jeho těle jej můžeš zasáhnout, když, nebo ještě předtím, než se dotkne tvého meče. Nebo můžeš prostě sklonit hrot a on ho nenajde; bude-li jej sledovat, aby ho našel, můžeš ho zasáhnout nad jeho mečem v tempu, ve kterém sklání hrot. Je mnoho dalších způsobů jak si udržet meč svobodný tak, aby se jej soupeř nedotkl pokud nezaútočí; zvláště když jsi už získal a upevnil sis převahu svého hrubí nad jeho tenčím.

Poslední varování: když přikročíš k nalezení soupeřova meče, dávej si pozor na to, aby tvůj hrot nepostoupil příliš mnoho dopředu, protože když si tím chceš posílit meč, může tě soupeř oklamat tím, že se tvému hrotu vyhne po libovolné straně dřív, než jej můžeš proti němu napřímit.

Budeš-li konat dle výše uvedených pravidel, budeš schopen najít soupeřův meč, což je první část vítězství. Pokud se soupeř v tomto okamžiku pokusí využít tempa, které uděláš svým nacházením jeho meče, bude s jistotou zasažen. Nebude-li ti přát, abys nad ním získal takovou výhodu, musí ustoupit a změnit postoj těla a meče a zaujmout nějakou z jiných, ve skutečnosti nekonečných taktik.

Kdo své pohyby dělá jemněji, bude vždy schopen udržet si svůj meč svobodnější.