O NATAŽENÉM DRŽENÍ MEČE
přímo, v úhlu nebo staženého. Kapitola 14.

Existují různé způsoby držení meče a mečové ruky (jak ukážu na zobrazeních různých střehů); protože některé způsoby jsou lepší než ostatní, budu nyní hovořit o těch nejdůležitějších a počkám s rozborem podstaty střehů, dokud neukážu každý z nich na obrázcích.

Někteří drží meč v úhlu, s paží nepříliš napnutou a rukou ve třetí poloze jen nad pravým kolenem nebo ve druhé nad a vně kolene.

Jiní si udržují paži docela staženou a meč napřímo tak, aby vytvaroval linku mezi loktem a hrotem zbraně.

Dále jiní udržují paži nataženou tak daleko, jak to jen jde a drží meč napřímo tak, aby utvořili přímou linku mezi ramenem a hrotem. Tento způsob držení mečové ruky je dobrou zárukou před nebezepečím; nicméně může unavovat a oslabit meč a zjednodušit jeho nalezení soupeřem kvůli prodloužené vzdálenosti mezi ním a tělem. Držíš-li meč tímto způsobem, musíš v porovnání s jinými případy vynaložit větší úsilí k tomu, aby sis jej udržel svobodný.

Na druhou stranu když ovládneš tento způsob držení meče, může se stát soupeři velkou překážkou: zjistí, že je obtížné dostat se dostatečně blízko, aby tě zasáhl, protože pořád vidí tvůj hrot tak blízko. Kvůli tomuto velkému nebezpečí nebude moci vykročit vpřed dokud nenajde tvůj meč a neodsune jej z linky. Jestliže tvůj soupeř jednoduše položí své forte na tvé debole a začne útočit, těžko se mu to povede kvůli výhodě malého odkrytí, která je jednou z vlastností tohoto způsobu držení meče. Mimo to, nebude moci na tebe dosáhnout, dokud jeho debole nemine tvé forte, čímž ti dává prostor k obraně. Když tě zkusí zasáhnout pod mečem, můžeš jej snadno zasáhnout shora, protože na tebe nebude moci dosáhnout dříve, než tvůj hrot (který je k němu tak blízko a už natažený) najde jeho tělo.

Chce-li proti tobě uspět, musí nejprve odstranit z cesty tvůj meč a pak převzít tempo zatímco uhýbá tělem na libovolnou stranu, v takovém případě bude muset překračovat až ke tvému tělu, protože na tebe nemůže dosáhnout aniž by postoupil za tvůj hrot. Protože pro něj bude obtížné ustupovat poté, co minul tvůj hrot, musí pokračovat v postupování. Tento druh útoku se může povést, protože je pracné udržet si tvůj hrot v lince, což je jeden z problémů udržování tvé ruky natažené tak vysoko; i malý pohyb může způsobit, že se tvůj meč pohne z linky a umožní tvému soupeři pod ním přikráčet.

Abys správně vytvaroval tento dlouhý postoj, měl bys omezit svůj rozestup, abys udržel nižší partie tvého těla mimo nebezpečí, protože jsou nejvíc vystavené a je nejvíce obtížné bránit je pomocí krytů. Kratší rozestup ti také umožní při útoku dosáhnout dále, nebo více ustoupit při ústupu, když se soupeř dostane příliš blízko.

V tomto postoji by ses měl vždycky snažit udržovat soupeře na vzdálenost; jinak mu dáš značnou příležitost k překročení.

Výhodou tohoto postoje je jeho možnost krýt seky, protože forte je už tak daleko vpředu, že sek na ně nemůže nedopadnout. A zkusí-li tě soupeř zasáhnout pod tvým mečem, nepovede se mu tam dostat, protože čtvrtá část tvého meče na něj dosáhne o to snáze, udržuješ-li si svůj rozestup krátký.

Největší nebezpečí ohrožuje nataženou ruku s mečem. Nicméně i toto lze pokrýt nepatrným pohybem meče vstříc místu, ze kterého sek pravděpodobně dopadne, snížením hrotu dle potřeby (záleží na tom, jestli jde sek vysoko nebo nízko) a neustálým setrváním na lince.

Tento způsob držení napnuté ruky vyžaduje hodně cvičení. Musíš se naučit dělat výpad spíše udržováním ruky v klidu a dostatkem pohybu v těle a nohách než šviháním rukou s mečem. Také se musíš naučit udržovat tvůj meč blízko k soupeři (a jeho nejpravděpodobnějším odkrytím) a udržovat jej svobodný. (Jsou tací, kteří se zdráhají natáhnout svůj meč, protože se bojí, že jej soupeř najde a bude jim překážet v práci.) A konečně se musíš naučit jak udržovat svou ruku ve správné poloze tak, aby, takto vycvičena, bezchybně zasáhla cíl. Méně zkušení buď přehánějí pohyby, nebo se hýbají nedostatečně a nejsou tak schopní v obraně a napínání jako ti, kteří strávili čas cvičením tohoto postoje.

Ti, kteří drží meč v úhlu (s rukou buď ve třetí poloze hned nad kolenem nebo ve druhé výše a vně kolene) si posilují meč, ale platí za to tím, že dávají soupeři větší odkrytí a dovolují mu přijít blíže.

Takto utvořený střeh ve třetí poloze ti neumožňuje provést snadné cavazioni, protože meč je v takovém stoupajícím úhlu, že tvé tempo bude příliš dlouhé. Takto utvořený střeh ve druhé poloze zmírní tento problém, ale oba tyto střehy jsou ubohé, zvláště proti těm, kteří ví jak provádět útoky v přímé lince skrz debole soupeřova meče. Tito šermíři ví, jak udeřit na tvé tělo aniž by se přibližovali ke tvému forte, kde tvůj meč vytváří řečený úhel. Krytí z těchto střehů v úhlu vyžaduje velký pohyb a nedorazíš včas; dokonce i kdybys dorazil, bude to tak pozdě, že tvůj soupeř může změnit směr útoku na jinou přímou linku nebo úhlem.

Úhel vždycky může projít skrz jiný úhel, ale přímé linky se navzájem neporazí snadno, a, protože mají stejnou sílu, minou se aniž by způsobily škodu; přihodil-li se v posledním případě nějaký zásah, je to proto, že jeden ze dvou lépe využil své forte proti soupeřově debole. Slabší meč bude vždycky odsunut z linky, zatímco ten druhý bude pokračovat přímo k cíli. Úhly se mohou překonat navzájem a jeden může uspět proti druhému aniž by onen byl schopen vzdorovat. Úhly se v síle poddávají jeden druhému; velice snadno procházejí přímými linkami a vítězí nad jinými úhly v závislosti na jejich směru.

Mimo to, ti, kteří šermují mečem v úhlu, nemohou provést jakoukoli změnu aniž by jim to zabralo značné množství času, protože ruka a hrot meče musí opsat značně široký oblouk. Oblouk bude ještě větší, jedná-li se o změnu z jednoho úhlu do druhého, a úplně největší, když má hrot provést cavazione. Je možné změnu zmenšit uzavřením úhlu a vytvarováním přímé linky; ale i v tomto případě se bude jednat o značně velký pohyb a v menzurách bude znamenat nebezpečí.

Úhly jsou dobré k útoku, ale dost mizerné k obraně.

Chceš-li zaútočit proti meči drženému v úhlu, měl bys dbát nejen na převahu meče, ale i těla a nohy, a obezřetně vyhodnotit sílu úhlu na který útočíš. Jinak riskuješ souzásah.

Je daleko lepší držet ruku staženou a meč přímo tak, aby vytvaroval přímou linku mezi loktem a hrotem. Takto můžeš snáze získat převahu meče, útočit, krýt a provádět cavazioni s dostatečnou rychlostí, zatímco tvé tělo je chráněno forte a hrot je na lince k soupeři.

Nicméně je výhodné využít všechny tyto techniky podle toho, co vyžaduje příležitost; kdo zná všechny, má výhodu toho, že zná jejich podstatu a výsledky z nich plynoucí. Vždy si pamatuj, že jediná technika není účinná ve všech situacích, a že každá má svůj daný účel, a ta, která je dobrá při jedné příležitosti, nemusí být dobrá jindy. Jak jsem již uvedl, měl bys mít bohatý repertoár a důkladně vybírat techniku, která je v dané situaci nejvhodnější.

Abys byl nejvíce v bezpečí, měl bys držet svou ruku s mečem ne úplně nataženou, ale spíš nataženější než nikoliv, s mečem namířeným přímo vstříc nepříteli nebo jen tolik mimo linku, kolik si soupeřův postoj žádá. Takto bude střeh silnější a tělo bude lépe chráněno pomocí forte tvého meče. Na základě toho, že forte je rovnou docela vpředu, bude forte potřebovat jen malé pohyby k obraně. Také je takto držený meč silnější, než když je paže úplně natažená: snáze ovládáš meč, jsi svobodnější v pohybech a méně tě tento postoj unavuje. Navíc je pro soupeře těžší při útoku proklouznout pod tvým mečem, než kdybys držel ruku úplně nataženou vpřed a budeš více připraven, abys mohl pohnout mečem kamkoli budeš potřebovat.

Držením forte tam, kde je zapotřebí aby bylo, a jeho správným používáním se vždycky budeš moci ubránit. S tímto nad jiné lepším způsobem držení meče se lépe stojí ve střehu proti soupeři, i když si myslím, že bys nikdy neměl dlouho zůstávat v jednom postoji. Pamatuj, že i když jeden postoj může být lepší než jiný, všechny mají nedostatky.

Spatří-li soupeře v jakémkoli daném střehu, moudrý šermíř by nejen měl rozeznat polohu, ale také vědět jak jej porazit v jeho vlastní partii. Podobně i ty bys měl vědět co může soupeř dělat co do útoku a obrany, což, když se soupeř nezastaví v daném střehu, nemusí být snadno odhadnutelné. Často můžeš posoudit svou převahu právě v tom okamžiku, kdy soupeř tasí meč a začne s ním pohybovat. Nicméně tomuto se budu věnovat více v Knize 2, kde uvidíme, jestli je lepší se ve střehu zastavit a čekat na tempo nebo zaútočit na soupeře bez zastavování.