OBECNÉ POJEDNÁNÍ

V této části knihy budu hovořit o hlavních střezích, akcích a technikách šermu.

Zaprvé mi dovol tě upozornit na to, aby tě nezmátlo, když uvidíš na každé kresbě dvě postavy, které obě dělají to samé. Je to proto, abych ukázal tělo z obou stran.

Oproti tomu jsem se rozhodl vynechat mnohé jinými vymyšlené střehy, například s dýkou plně nataženou a mečem umístěným za osobou (s levou nebo pravou nohou vpředu a mečem vysoko nebo nízko). Troufám si tvrdit, že tento druh střehu se spíš hodí k obraně zad oné osoby než přední strany!

Jiní, s jediným mečem, se zastávají názoru, že meč by měl být držen stažený a tak nízko, že hrot končí blízko chodidel; dále jiní jej drží na straně před nohami, také hrotem dolů a blízko u země.

Záměrem těchto postojů bylo udržet si meč svobodný.

Někteří šli dokonce tak daleko, že si chytají první část své čepele druhou rukou, aby si posílili svůj meč a mohli tak bít a zasáhnout soupeře.

Všechny tyto věci jsem vynechal jako nesouvisející a ve skutečnosti více kontraproduktivní, než všechno ostatní. Možná by bylo lepší je vůbec ani nezmiňovat, abych ušetřil čtenáře nudy, ale rozhodl jsem se jich dotknout, abych nemohl být obviněn z toho, že jsem je náležitě neprozkoumal.

Například jsou tací, kteří považují odzbrojení soupeře svým mečem za nezbytné jádro práce s jediným mečem. Věřím, že tato technika má jen velmi malé výsledky, protože může uspět pouze proti těm, kteří nemají žádné ponětí o udržování svobody svého meče nebo o cavazione. Proti komukoliv jinému to bude nejen neúčinné, ale neustále to bude způsobovat tvoje porážky, takže se o tom už nebudeme dále bavit.

Místo toho budu hovořit o takových technikách, které ti budou k užitku a výhodě, když budeš čelit soupeři s mečem v ruce. Takto, jedno co se přihodí, budeš schopný vědět co dělá tak dobře, jak to ví on.

S tímto cílem na mysli jsem použil obrázky, ze kterých, jak doufám, si můžeš odvodit nejlepší poučení, a doprovodil jsem je textem který nejen vysvětluje každou technikyu, ale také ti pomáhá vytvořit si domněnku o záměrech soupeře, co proti tobě může použít. Takto, budeš-li vždy předvídat svého soupeře tím, že víš co se chystá udělat, můžeš být připraven v průběhu toho, jak provádí svůj záměr.

Také nebuď překvapen tím, že uvidíš některé body provedené mečem, nohami a tělem: tyto byly zahrnuty, aby ukázaly jak bys měl pracovat, když zasahuješ s výpadem s pevnou nohou, když provádíš překrok a když provádíš kryt-protiútok.

Některé ilustrace zobrazí meč v napnutém držení, jiné stažený; podobně uvidíš šermíře stojící více nebo méně vzpřímeně v závislosti na tom, jak moc sníží svá těla. Někteří budou více nebo méně natažení v závislosti na úhlu těla. Všechny tyto jevy budou názornými příklady střehu, ve kterém se osoba nachází, jak v obraně tak v útoku; a budou předvádět různé polohy těl a různé techniky, které by měly být použity v závislosti na příležitosti.

Po první sadě ilustrací bude následovat další, ve které ukáži kryty a útoky, které vycházejí z předchozích postojů, a vysvětlím jak mohly být způsobeny. Tam poznáš jak musí být obrana a útok provedeny v jednom tempu dokonce i když jsi ozbrojen pouze jediným mečem. Poté uvidíš další, vždy doprovázené krátkým textem; někdy bude text dosti důkladný, jindy jen letmý, protože bude zcela jasný. Dokonce i v posledním případě budu stále vysvětlovat jak zásah vznikl, jak byla provedena obrana a v jakých střezích oba soupeři byli před zahájením akce.

Zkrátka, pokusím se dát ti nástroje jak vědět co dělat, když vidíš soupeře v jakémkoliv daném střehu, jaké útoky od něj očekávat a jak se proti nim bránit. Dám ti představu o změnách, které můžeš dělat v každé menzuře (dlouhé nebo krátké); a pokusím se rovnocenně hovořit o každé z menzur tak, abych ti dal lepší představu jak daný zásah vzniká.