JAK PRACOVAT PROTI SOUPEŘI, KTERÝ STOJÍ VE STŘEHU NAD LEVOU NOHOU

Čelíš-li soupeři, který stojí ve střehu s levou nohou vpředu, měl bys vzít v úvahu, že jeho meč bude tak daleko vzadu, že pro tebe bude obtížné jej nalézt. Navíc jeho dýka bude blízko, protože se bude pokoušet najít tvůj meč dýkou a pak tě v tempu zasáhnout, obecně překračujíc dopředu pravou nohou. Bude vědět, že jeho dosah je příliš krátký na to, aby se k tobě dostal bez překroku - a že nemůže překročit dokud nenajde tvůj meč.

Měl bys také vzít v úvahu, že jak překračuje, bude k tobě přicházet s velkou razancí, založenou na vzdálenosti uražené pravou nohou v průběhu akce. Tudíž jeho meč bude veden nejen jeho paží a nohou, ale také celým jeho tělem. Navíc bude zkoušet využít velké rychlosti, aby na tebe včas dosáhl. Ve výsledku udeří tvrdě, zvláště když bude útočit v tempu tvého útoku na něj, v takovém případě pro tebe bude nemožné zrušit menzuru a tvůj střet bude velmi závažný.

Další věc kterou je třeba mít na paměti je fakt, že takový soupeř bude vědět, že nemůže dělat nic dokud je jeho meč tak daleko vzadu. Takže se vždycky bude snažit najít způsoby jak se dostat blíž a v průběhu toho najít menzuru a tvůj meč.

Za všech těchto okolností by sis měl dobře uvědomovat své výhody, abys jich dobře využil. Tvá hlavní výhoda je vzdálenost: dokud držíš pravou nohu vpředu, můžeš dosáhnout na tvého soupeře dříve než on - protože má levou nohu vpředu - může dosáhnout na tebe. Když se přibližuje aby našel svou menzuru, měl bys toto použít jako tempo, abys ho zasáhl a pak zrušil menzuru, aby ses držel na bezpečnou vzdálenost (v případě, kdy překračuje vpřed). I kdybys jej zatím nemohl zasáhnout, alespoň udělej pohyb, abys jej přinutil přejít k obraně: pak ho můžeš buď zasáhnout nebo jej zastavit na místě a užít tempo k tomu, aby ses napolohoval ve tvé původní menzuře. Poté můžeš pohodlně provést svůj útok v tempu, když se k tobě přibližuje podruhé.

Protože stojí s levou nohou vpředu, jeho levý bok pod dýkou je nesmírně zranitelný: chce-li pokrýt linku dole, otevře odkrytí nahoře, protože je nemožné dýkou pokrýt obě odkrytí naráz. Tudíž, dokud ti dává tempo, můžeš jej zasáhnout do každého z těchto dvou odkrytí. Také ho můžeš zasáhnout do obou těchto částí pokaždé, když tvůj meč vyprovokuje jeho dýku k tomu, aby se pohnula. Toto obzvláště platí přihodí-li se tvá provokace v tempu, které on vytvoří aby se přiblížil (takže nemůže zrušit menzuru) nebo když není tak blízko, aby tě ohrozil protiútokem silnějším než je tvůj útok, jak se často stává.

Když vidíš, že se takto umístěný soupeř pohne, aby našel tvůj meč dýkou, drž svůj hrot namířený proti jeho pěsti s dýkou. Znemožní-li to držením dýky přímo vpřed, měl bys pak umístit svou čepel přímo pod ostří jeho dýky - to jest ani dovnitř ani vně. V tomto případě by tvůj meč měl být ve třetím v přímé lince: jak se soupeř přibližuje, měl bys postupně stahovat svůj loket blíže ke svému tělu, přitom držet meč stále ve stejné přímé lince aniž bys dělal jakýkoli úhel. Tvým cílem je vylákat soupeře do tvé menzury. Když vidíš, že tvůj hrot pronikl za jeho dýkovou ruku, jakmile umístí svou levou nohu do menzury, poraž jej zatlačením bodu pod jeho dýkovou rukou, čím blíže k paži, tím lépe. Není-li žádné odkrytí pod, měl bys jej zasáhnout nad dýkou, otočením ruky ke druhému, ale stále se drž blízko k jeho dýce a, co je nejdůležitější, konej co nejrychleji. Podobně, je-li odkrytí vevnitř, měl bys otočit ruku do čtvrtého a udeřit na tento cíl a stále se držet blízko ostří jeho dýky.

I když je jisté, že tato práce se podaří v tempu přiblížení tvého soupeře, je také pravda, že drží-li soupeř dýku přesně v přímé lince, nenabídne ti odkrytí. Měl bys pak udělat malý pohyb svým hrotem dovnitř nebo vně, abys ho donutil zaváhat a pak jej zasáhni.

Aby ses lépe zaštítil před protiútokem (nebo kontratempem), které může tvůj soupeř zahájit, ujisti se, že míříš svou dýkou proti hrotu jeho meče tak, abys potřeboval jen malý pohyb k vykrytí jakéhokoli jeho útoku. Buď v tomto postoji připraven a ubráníš se snadno. Nicméně si dávej pozor, abys nedržel dýku příliš vpředu a nechal si ji zneklidnit soupeřem dříve, než jsi v menzuře.

Nedržíš-li svůj meč jak jsem ti poradil, a dýka tvého soupeře začne pronikat za tvůj hrot (z kterékoli strany), nesnaž se osvobodit si jej pomocí cavazione. Místo toho pomalu a opatrně stáhni meč z linky a nechej soupeřovu dýku, aby jej následovala. Je-li soupeř tak odhodlaný najít tvůj meč, skončí tak daleko od linky, že na něj budeš moci zaútočit nebo jej rozhodit fintou. V takové situaci jej finta uvede v nepořádek tak moc, že ti bezpochyby nabídne snadné odkrytí.

Nechceš-li použít tuto techniku, měl bys alespoň zůstat ve vzdálenosti, se svobodným a spíše staženým mečem: to jej zajistí před tím, aby jej soupeř nalezl. Provokuj ho nabízením různých temp a prováděním výzev, ale buď vždy připraven zrušit menzuru.

Když se takto rozhodně převzít jedno z tvých temp a zasáhnout tě s rychlým překrokem, můžeš se zachránit podle přirozenosti tvého střehu. Nepohybuj se proti němu, protože i když vykryješ jeho první úder, jeho akce bude tak silná, že nebudeš schopen kontrovat (ani nezmiňuji to, že když změní linku, budeš dozajista zasažen).

Ale když podle mého doporučení zrušíš menzuru, jeho úder nakonec pozbyde hybnost a bude snazší jej vykrýt. A dokonce i když změní linku, můžeš snadno krýt na druhou stranu dřív než k tobě dorazí.

Pravidlo je, jsi-li nad pravou nohou, nikdy bys neměl zkracovat menzuru proti soupeři s levou nohou vpředu. Místo toho se dřž na bezpečnou vzdálenost a přibližuj se k útoku jen tehdy, když jde kupředu on. Využij výhody menzury - budeš mít delší dosah.

Je i jiný způsob jak vykrýt a kontrovat zatímco rušíš menzuru. Nejprve nakrm hrotem svého meče hrot soupeřovy dýky, čímž mu dáš iluzi toho, že ji má v tempu, ve kterém přichází, aby zasáhl. A jakmile zaútočí, osvoboď svůj meč, zruš menzuru a zasáhni jej, to vše v jednom pohybu. Tento úskok vyžaduje dovednost a šikovnost: dávej si pozor, abys nebyl poražen soupeřem v okamžiku, kdy si osvobozuješ svůj meč, a ujisti se, že neodhaluješ své klamné záměry.