JAK PRACOVAT PROTI SOUPEŘI VE STŘEHU S PRAVOU NOHOU VPŘEDU KDYŽ TY JSI NAD TVOU LEVOU NOHOU

Chceš-li pracovat proti soupeři, který má pravou nohu vpředu, když ty stojíš ve střehu s levou nohou vpředu, měl bys znát své výhody a nevýhody.

Při úderu a stažení se zpět tvůj meč nedosáhne tak daleko jako kdybys stál s pravou nohou vpředu (kde malým pohybem těla můžeš provést výpad a stažení zpět). Místo toho budeš muset překročit pravou nohou a pak nebudeš moci ustoupit, protože by to vyžadovalo dlouhý pohyb ve tvých nohách a tělu, a protože je pak v tomto tvaru nemožné ustoupit a zrušit menzuru v jednom tempu. Aby ses stáhnul po zásahu, musíš tlačit na soupeřův meč a držet jej dole směrem k zemi dokud se nestáhneš. Takto zabráníš soupeři, aby tě zasáhl v tempu tvého ústupu.

Je-li tvůj soupeř s pravou nohou vpředu dovedný v tom, jak si udržovat meč svobodný, vystavíš se velkému nebezpečí předtím, než dokončíš své stažení, protože tvůj překrok zpět bude vždy pomalejší než jeho výpad vpřed. Tudíž poté, co překročíš vpřed svou pravou nohou, je lepší následovat levou a dokončit překrok. Nebo můžeš překročit pravou nohou a po zásahu umísti své zbraně proti soupeřovu meči (čímž pokryješ možná odkrytí nejblíže jeho meči) a přestaň se hýbat v nohách. Zkusí-li se v tomto okamžiku soupeř stáhnout a osvobodit se, můžeš jej znovu zasáhnout v tempu jeho pohybu - protože pro něj bude nemožné se včas stáhnout v tak krátké menzuře.

Všechny tyto techniky platí pro okamžik poté, cos zahájil svůj první útok.

Když se přibližuješ k soupeři abys získal menzuru, abys zůstal v bezpečí, měl bys pracovat takto. Umísti svou dýku tak, aby, když se tvá noha pohybuje kupředu, potkala s hrotem soupeřova meče blízko ostří, aniž by pak potřebovala jakékoli úpravy. Ve stejný okamžik by ses měl ujistit, že tvá dýka kryje linku mezi tvým tělem a hrotem soupeřova meče. To je správný způsob jak získat menzuru a pro tvého soupeře bude těžké tě zasáhnout. Změní-li linku, udělá to, aby zachránil svůj meč před dýkou a tato změna bude dobrým tempem k tomu, aby byl zasažen nebo (nejsi-li dostatečně blízko) aby ses k němu přiblížil. Ale když se k němu přibližuješ, nedělej moc velký pohyb hrotem dýky, tak zůstaneš vždy krytý také i na druhé straně.

Najdeš-li tempo k provedení zásahu a jsi-li vevnitř, měl bys bežet svou dýkou podél ostří soupeřovy čepele, ale neodrážej ji. Jsi-li vně, neodrážej ani neklouzej po čepeli; raději udržuj dýku tam, kde byla - nebo možná trochu víc vpředu - protože v tomto případě bys neměl pronikat za čtvrtou část soupeřova meče. Jak provedeš svůj zásah, otoč ruku do čtvrtého a spoj ji s dýkovou rukou, čímž si naráz pokryješ vysokou a nízkou linku.

Je ale pravda, že někdy soupeř drží zbrané spojené takovým způsobem, nebo utváří takový úhel mečem, že je nemožné pracovat dýkou tak, jak jsem popsal výše. V takovém případě, když máš umístěnou levou část svého těla vpředu, bys měl ke své obraně pouze svou dýku. A dýka nestačí k pokrytí celého těla od kolene k hlavě, protože může pokrýt jen jednu linku v jeden daný čas. Navíc, v průběhu přibližování do menzury je možné tvou dýku rozrušit vyvést z míry tak, že dodržuje-li soupeř pravidla tempa a užívá-li výhod pohybu, může tě snadno zasáhnout.

Měl bys tedy podpořit svou dýku tak, že ji spojíš s mečem, jedna zbraň kryje jednu část, zatímco druhá kryje druhou. Takto bude tvé tělo ve větším bezpečí, dýka bude v obraně jistější a budeš při svém útoku ve výhodě. Ale tvůj meč bude více vpředu (a vystavený možnosti nalezení soupeřovou zbraní) než byl předtím.

Následuje správný způsob jak při užití tohoto tvaru umístit meč.

Umísti se do třetího střehu s mečem ukazujícím na hrot tvé dýky a rukou tak nataženou, že forte kryje levý bok tvého těla pod dýkou. Drž svoy dýkovou paži nataženou tak, abys nad ní nenechal žádné odkrytí a ujisti se, že dýka je doprovázena mečem tak, abys nenechal žádné odkrytí dole. V tomto okamžiku jediné místo kam soupeř může zaútočit je vně nad tvým mečem.

Hroty by se měly spojovat tak, aby soupeř nikdy nenašel tvé zbraně rozdělené, jinak by měl příležitost k útoku skrze tvé debole. Hrot meče bude tudíž podpořen dýkou a soupeři se nepovede jej při svém útoku probít.

V tomto postoji bys měl hledat menzuru a vyhlížet příležitost k tomu, abys zasáhl tvého soupeře. V průběhu tvého přibližování zabezpečuj odkrytí nad mečem tím, že udržuješ své nohy mimo linku soupeřova meče.

Také drž své tělo otočené levým bokem profilem vpřed, ohnuté s hlavou právě nad příčkou tvého meče tak, abys kryl odkrytí nad mečem v případě, že soupeř zaútočí. Když jenom přirozeně ohneš své tělo v kyčli a umístíš meč ke krytí levého boku, bude tvá hlava příliš daleko od linky obrany - a bude zranitelná. Ale ohnutím svého těla nad příčkou a levým kolenem, s pravým ramenem staženým, provedeš úhyb, protože žádná tvá část nebude trčet za mečem. V takové situaci jediný způsob jak může soupeř zaútočit je překročením velmi blízko k ostří meče, což se kryje snáze.

V tomto tvaru bys měl čelit každému střehu s pravou nohou vpředu - vysokému nebo nízkému, přímému nebo v úhlu - bez jakýchkoli jiných úprav kromě udržování svých hrotů výše nebo níže, nebo více dovnitř nebo vně - v závislosti na poloze soupeřova hrotu. Například je-li jeho hrot velmi vysoko vně, měl bys otočit ruku z třetího do čtvrtého a udržovat obě zbraně spojené tak, aby kryly proti úhlu druhého střehu a zamezily soupeři, aby proklouzl mečem pod tvou dýkou. Je-li soupeř vevnitř, měl bys také zachovat sjednocení svých zbraní s rukou otočenou více vstříc čtvrtému než třetímu, protože bude na tuto stranu silnější. Provede-li soupeř cavazione, můžeš ho zasáhnout prostým natažením svého meče.