OBECNÉ POJEDNÁNÍ O ÚŽITÍ DÝKY

Při cvičení drž svou dýku s rukou nataženou vpředu a udržuj ji blízko k meči. Díky tomu budeš dobře krytý při obraně a pomůže to tvým pohybům, aby př krytí byly malé, takže se vyhneš vytváření velkých odkrytí v jednom místě, když kryješ jiné. Když držíš svou dýku nataženou a děláš velké, nekontrolované pohyby, vystavuješ se možnosti, že budeš snadno rozhozen a poražen.

Tudíž je nezbytné naučit se jak pracovat s dýkou rozvážně. Pilným cvičením bys měl získat takovou přesnost, aby pohyby meče nikdy nerozhodily tvou dýku a tvé použití zbraně se stávalo více a více ovládané. Jakmile získáš praxi a vypiluješ si přesnost, můžeš ji držet i staženou a pak ji zatlačit kupředu v okamžiku obrany, podle toho, co daná příležitost vyžaduje. Můžeš si pak být jistý, že tvá dýka vždy přesně splní svou povinnost a dá ti více jistoty, když najdeš soupeřův meč.

Po takovém cvičení budeš schopen držet svou dýku v lepším sjednocení s mečem a díky tomu budeš v prvotní obraně více v pohodě a silnější ve všech svých akcích. Také, budeš-li používat svou dýku tímto způsobem, soupeři se pravděpodobně nepovede rozhodit tvou dýku.

Toto vše ale neznamená, že bys měl držet svou dýku stále ve stejné poloze: někdy je dobré držet ji nataženou vpřed, jindy ne, v závislosti na umístění soupeřových zbraní a na tom, jestli je drží více nebo méně natažené. Umístění tvé dýky také závisí na na tom, jaký střeh sis pro sebe vybral. Například stojíš-li ve střehu s nataženým mečem, měl bys držet dýku staženou. V jiných případech je lepší držet ji vpředu, a zase v jiných bys ji měl ve skutečnosti držet svisle.

Kdybych začal vykládat o každé jedné poloze, ve které bys mohl držet dýku, byla by tato kniha prakticky nekonečná. Obecné pravidlo je, že hrot dýky by vždy měl mířit na hrot soupeřova meče, pokud je soupeřův meč v lince s tvým tělem. Je-li soupeřův meč mimo linku, toto zjevně neplatí.

Toto pravidlo také neplatí, je-li soupeřův meč namířen na tvé nohy, kromě případu, kdy si dáš takovou práci s tím, abys měl tělo tak nízko, že můžeš pohodlně bránit své vyšší partie - a měl bys být připraven ve stejný čas kontrovat. Ale tento postoj je těžkopádný. Jak jsem již řekl, v tomto případě je lepší krýt jeho meč svým tak, aby jej soupeř nemohl osvobodit bez cavazione: takto bude tvá obrana pozitivnější a nebude potřebovat tolik jemnosti. (Ve skutečnosti by tato technika měla být použita také v případě, kdy tvůj soupeř drží meč velmi vysoko.)

Drž svou dýku tak blízko u svého meče, aby soupeř nenašel cestu, kudy by mohl přijít mezi tvýma rukama. Jeho útok bude přehražen dýkou nebo fortem tvého meče.

A na závěr ti chci připomenout, že všechny obrany s dýkou je třeba provádět ostřím, dovnitř i vně, vysoko nebo nízko. Použij silnější část své dýky, nejen proti sekům, ale i proti bodům, zvláště když musíš klouzat podél soupeřovy čepele. Pouze v těch případech, kdy kryješ bod odražením čepele, nebo když odrážíš jeho čepel při svém překroku (dvě techniky, které stejně nemám v oblibě), určitě použij hrot dýky proti debole jeho meče, protože hrot opisuje větší oblouk.