Toto je zásah čtvrtého proti mandrittu na nohu. Náš šermíř zahajuje ve třetím střehu s hrotem v úhlu vzhůru, aby se bránil před soupeřem umístěným v prvním střehu nebo druhém střehu. Z jednoho z těchto střehů soupeř naznačí bod vně na tvář našeho šermíře. Náš šermíř, jehož meč je v úhlu jak bylo popsáno (směrem vzhůru a vstříc soupeři), se snadno ubrání mečem a dýkou nepohne.

Ve stejném tempu soupeř dá svou dýku pod svůj meč i pod meč načeho šermíře a, zatímco si kryje hlavu, roztočí mandritto na nohu našeho šermíře. Náš šermíř, který se kryl svým mečem, nechá svůj hrot padnout vně soupeřovy dýky a otočí svou ruku do čtvrtého, připojí ji blízko k ruce s dýkou. Napřímí svůj hrot vůči supeřově pravému stehnu a pod soupeřovu příčku. Takto se náš šermíř ubrání svým mečem, pokryje si nohu a zmaří přicházející útok.

Kdyby si ale náš šermíř nezesílil svůj meč tím, že dorazí na soupeřovo tělo, neměl by dostatek síly k tomu, aby čelil soupeřově seku - dokonce ani s mečem připojeným k dýce. A když by inkasoval tak rozhazující úder, nebyl by schopen krýt nebo kontrovat.

Je tudíž zjevné jak nebezpečné je pokusit se vzdorovat hybnosti seku aniž bys dosáhl na soupeřovo tělo dříve, než sek dopadne. Je-li tvůj meč zachycen sekem ve vzduchu, bude silně rozhozen a dříve než se dokážeš vzpamatovat, soupeř může odpovědět dalším útokem.