TŘETÍ ČÁST
OBECNÉ ZÁSADY BOJE S MEČEM A PLÁŠTĚM

Meč a plášť je velmi oblíbená a vznešená kombinace zbraní. Plášť není v žádné provincii zákonem zakázán - jako například dýka, která je v mnohých státech nebo městech vládci zakázána, a všechno úsilí vložené do studia použití dýky je pak vniveč. Proto si myslím, že je velmi užitečné hovořit o plášti, vysvětlit jeho podstatu a ukázat kdy a jak je vhodné ho použít.

Plášť je obranná i útočná zbraň. Je útočný ve smyslu, že může způsobit škodu soupeři, protože když je různými způsoby hozen, může mu bránit ve výhledu a v pohybu ruky. Měj na paměti, že tento druh škody si také můžeš způsobit sám, protože si můžeš nechtěně hodit plášť přes vlastní hlavu a zablokovat si vlastní výhled (i když to se obvykle stává jen naprostému začátečníkovi).

Na druhou stranu když víš, jak ho použít, je plášť velmi výhodná zbraň, která vyžaduje umění zacházet se samotným mečem: v mnoha případech meč zaujímá hlavní obrannou roli, zatímco plášť obraně pomáhá, zvláště proti sekům na hlavu.

Když kryješ sek, nikdy bys neměl vystavovat svou ruku nebezpečí, protože soupeř může proseknout skrz plášť a zasáhnout tě. I kdybys úplně omotal plášť okolo své ruky, stejně ji nemůžeš postavit proti seku tak, aby tvá ruka neutrpěla zranění; přitom ponecháš spodní část těla nebezpečně odkrytou. V případě seku je mnohem výhodnější držet plášť správně, překročit vpřed levou nohou a natažením paže s pláštěm vykrýt blízko soupeřovy ruky. Takto se vyhneš výše uvedenému nebezpečí.

Když jsi od soupeře kousek dál, můžeš jednoduše nechat sek promáchnout bez krytí a pak pokračovat protiútokem se spojeným mečem a pláštěm. Nebo můžeš vykrýt mečem a podpořit kryt pláštěm a kontrovat ve stejném tempu spojeným mečem a pláštěm.

I když plášť postrádá sílu, může velmi účinně krýt spodek těla. A to proto, že se ve skutečnosti úderu poddává. Tyto tři okolnosti - pružnost, výška a šířka - dohromady dávají plášti vlastnosti nutné ke vzdorování a krytí. Pouhou pružností a výškou (bez šířky) by plášť nemohl bránit, šířka ho posiluje. Část, která se poddává, musí být podpořena pohybem nohou a těla, aby zajistila dobrou obranu proti sekům i bodům.

Plášť se může ubránit proti všem útokům pod levou rukou (po obou stranách) vedených ostřím, které míří od ruky k zemi. Drž ruku nataženou k soupeři tak, abys vykryl daleko od svého těla; tak na tebe hrot soupeřova meče nedosáhne. Pamatuj, že se plášť před úplným odstraněním soupeřova hrotu z linky trochu poddá.

Nedrž plášť plochou vůči soupeři: kdybys to udělal, umožnil bys mu bodnout skrze střed tvého pláště, což by ti ztížilo krytí. Budeš-li ho držet vůči soupeři okrajem, snadno odkloní bod na jednu či druhou stranu. Krom toho, že držíš paži nataženou, bys ji také měl držet dost vysoko, aby tvá ruka byla na úrovni tvé hlavy tak, abys viděl na soupeře přes linku své ruky. Spodek pláště by měl viset tak nízko, aby když ho třeba z únavy skloníš, neměl bys po něm šlapat, abys neupadl. Šířka pláště by tě měla krýt od ruky k lokti.

Hrot tvého meče by měl být spojený s pláštěm: méně si tak odkrýváš tělo, posiluješ si meč a chráníš si ruku s pláštěm. Unaví-li se tvá ruka s pláštěm, prostě ji stáhni k příčce svého meče a spoj ruce k sobě, abys soupeři zabránil zaútočit mezi tvými zbraněmi. Také drž své tělo v takové poloze, aby okraj tvého pláště byl stále namířený proti soupeři.

Bodne-li tvůj soupeř nad, zvedni svou ruku a nehýbej loktem tak, aby z ruky k lokti vedla linka, která šikmo směřuje k zemi. Soupeřův meč tím nezvedneš, ale spíš odkloníš do strany, což ti umožní ubránit se snáze a menším pohybem. Také přesune-li soupeř svůj útok na střední linku v tempu tvého krytu, můžeš se snáze bránit, protože jsi vytvořil jen malé odkrytí.

To by se ale netýkalo případu, kdy bys pohnul celou paží. V první situaci je loket středem; ve druhé je středem rameno, pohyb ruky je větší, vytvořené odkrytí je širší a když se snažíš zvednout soupeřův meč nad svůj obličej, obrana je nebezpečnější. V druhém případě je větší také prostor, který potřebuješ k odtlačení soupeřova meče z připravenosti.

Zaútočí-li soupeř zvnějšku tvého meče, aby tě zasáhl do obličeje, nehýbej loktem a jen zvedni ruku, abys kryl celou zmíněnou stranu až k hlavě. Tím docílíš dvou výhod:

  1. Větší obrana. Nebudeš krýt pouze rukou s pláštěm, ale také využiješ plášť a paži až k lokti. Tak pokryješ celou svou pravou stranu.
  2. Nepřekážíš si ve výhledu. Kdybys zvedl celou svou paži, úplně by sis zakryl výhled na soupeře. Když ale zvedneš jen svou ruku, vůbec neztratíš výhled na soupeřovu ruku s mečem.

Mandritto na hlavu kryj mečem, otoč ruku do čtvrtého střehu a ve stejný okamžik zatlač bod na soupeřův hrudník nebo obličej. Plášť by se měl držet blízko příčky. Nemůžeš-li při krytu provést protiútok, rychle otoč ruku do druhého nebo třetího střehu a pohni svou rukou s pláštěm k ostří nebo rubu soupeřova meče (záleží na tom, jestli jsi víc vevnitř nebo vně). Překroč zadní nohou dopředu a zasáhni svého soupeře do libovolného z viditelných odkrytí.

Kryješ-li tak, jak jsem popsal, můžeš také naznačit bod a po vykrytí stočit riverso na nohu svého soupeře, zatímco necháš svou ruku s pláštěm proti jeho meči. I tady překroč vpřed zadní nohou. Když to vše uděláš dost rychle, můžeš taky na jeho hrudník zatlačit dobrý bod.

Když ale nemůžeš nebo nechceš provádět takovou obranu, měl bys krýt tutta coperta, držet svou ruku s pláštěm pod svým mečem; po vykrytí proveď rychle kavaci druhým střehem a zasáhni soupeře do hrudi, přitom nech plášť pod soupeřovým mečem. Nebo poté, co vykryješ, stoč mandritto na jeho nohu. Dokud jsi shora dobře krytý pláštěm, můžeš dokonce nechat padnout riverso.

Zaútočí-li na tebe soupeř riversem, můžeš vykrýt druhým střehem a zatlačit ve stejný okamžik bod na jeho hrudník, přitom necháváš ruku s pláštěm blízko soupeřova meče, abys bránil spodní část svého těla. Nemůžeš-li při krytu zasáhnout, stejně bys měl nechat svůj plášť proti soupeřovu meči a zasáhnout ho třetím střehem zespoda; nebo stoč mandritto nebo nech po svém krytu padnout riverso, zatímco plášť kryje vysokou linku.

Zaútočí-li soupeř mandrittem na tvé nohy, můžeš vykrýt pláštěm a kontrovat nad soupeřovou zbraní pomocí čtvrtého střehu; kdyby soupeř jen zkoušel naznačit útok na tvou nohu se záměrem zasáhnout tě do hlavy, bude tvůj meč na správném místě k obraně.

Když ale na tebe soupeř zaútočí riversem, měl bys vykrýt pláštěm a mečem ve druhém střehu (abys bránil hlavu) a zatlačit vpřed, abys ho zasáhl ve stejném tempu. Jak pohybuješ svou pravou nohou vpřed, polož ji ke své levé straně tak, abys zůstal víc krytý pláštěm a zajistil si, že když se plášť poddá, nedosáhne na tebe soupeřův meč. V takové situaci je nezbytné otočit špičku řečené nohy směrem ven tak, abys mohl umístit paži s pláštěm pohodlněji tam, kam pravděpodobně dopadne soupeřův meč. Když místo toho překročíš vpřed levou nohou, plášť tě bude krýt lépe a rovněž zanikne i toto nebezpečí: v takové situaci můžeš přímo zasáhnout soupeře.

Provedl-li ale soupeř riverso jako fintu na tvou nohu jenom proto, aby stočil mandritto na tvou hlavu, měl bys otočit svou ruku do čtvrtého střehu a, zatímco si držíš plášť blízko svého meče, zasáhni ho protiútokem ve stejném tempu. Když se hýbeš kupředu, můžeš taky vykrýt samotným pláštěm, protože bude tak blízko u soupeřovy příčky, že nebezpečí bude minimální. Ve stejném tempu doprovoď svou akci zásahem ve třetím střehu pod soupeřovou zbraní. Nacházíš-li se v tempu, ve kterém soupeř stočí mandritto na tvou hlavu, ve druhém střehu, můžeš sám stočit mandritto na jeho nohu v čase, kdy provádíš výše popsanou obranu. Také můžeš sklonit svůj druhý střeh a zasáhnout ho do nohy riversem.

Všechny body lze vykrýt pláštěm, ať už jsou mířené na tělo nebo na hlavu.

Je-li bod namířený mezi tvé paže, měl bys při krytu otočit ruku do druhého střehu, jinak můžeš být zasažen. Mimo to, že se plášť maličko poddá, když dojde k soupeřově čepeli, bude také ohroženo tvé pravé rameno. Tvé rameno je ve skutečnosti víc vpředu a soupeřův hrot by na něj mohl dosáhnout dříve, než ho plášť úplně odtlačí mimo linku.

Také je nebezpečí, že se tvá ruka s mečem připlete do cesty tvé obraně a způsobí, že budeš zasažen. Takže když kryješ, neměl bys stahovat svou paži. Když místo toho otočíš ze třetího do druhého střehu, zjednodušíš si obranu: nejen proto, že tvá paže udělá místo pro plášť, ale také protože změníš perspektivu svého těla, čímž se v jednom tempu vyhneš nebezpečí a zasáhneš soupeře. Zatlačí-li soupeř bod vně od pláště nebo meče, nezpůsobí to tolik problémů jako kdyby to udělal mezi zbraněmi.

Kavace musí být prováděny nad soupeřovou čepelí, protože by se nízko visící plášť mohl připlést do cesty. Na straně soupeřova meče by ale měly být kavace prováděny pod mečem, když provádíš útok směrem vně. Není-li ale jeho plášť spojený s mečem, je lepší minout soupeřův hrot meče - za předpokladu, že ho nedrží v úhlu směrem vzhůru, v takovém případě můžeš dosáhnout na jeho tělo, aniž bys přivedl své tenčí blízko k jeho hrubí.

Jsi-li vně od soupeřova meče, můžeš provést kavaci nad hrotem jeho meče a zaútočit mezi jeho zbraněmi. Někdy můžeš zatlačit svůj útok nad jeho rukou s pláštěm, také, když je tvůj meč nad jeho pláštěm, můžeš provést kavaci doprostřed mezi jeho zbraně. Když jsou jeho zbraně spojené a nemůžeš zaútočit mezi nimi, měl bys útočit nad jeho mečem.

Nebo můžeš naznačit útok nad soupeřovým mečem. Vykryje-li tvou fintu svým mečem, zatlač svůj bod pod jeho čepelí s rukou ve třetím střehu. Vykryje-li tvou fintu svým pláštěm, vrať se nad jeho ruku s pláštěm a zasáhni ho ve stejném tempu svou rukou ve druhém střehu. Použij svůj plášť, aby sis zajistil spodní linku proti jakémukoli protiútoku, který by mohl soupeř zasadit.

Všechny tyto techniky náleží střehu s pravou nohou vpředu, protože postoj s levou nohou vpředu má za následek trochu jiné akce.

Střehy nad levou nohou se snáze uskutečňují s toutou kombinací zbraní než s mečem a dýkou. Všechny části odkryté a zranitelné s mečem a dýkou jsou kryté a lépe bránitelné s mečem a pláštěm. Důvodem k tomu je, že ruku s pláštěm lze držet dost vysoko na to, aby kryla všechny odkrytí nad paží, zatímco okraj pláště (který visí z ruky) kryje spodek. Tak můžeš současně krýt nad i pod, kdežto při krytí jedné linky dýkou odkryješ druhou linku. Mimo to, s dýkou je levé koleno vystaveno značnému nebezpečí, protože je vpředu a daleko od prostředků obrany: s pláštěm je i tato část nohy krytá.

Navíc, protože meč je ve třetím střehu, můžeš ho připojit k plášti a dokonce ho naklonit k ruce s pláštěm, čímž si ji posílíš do takové míry, že ji nebude možné odtlačit. V tomto sjednocení můžeš provádět všechny potřebné obrany a útoky. Jsi-li v tomto střehu dobře umístěn, jediné odkrytí ukazuješ nad tvým mečem. Ale i tento terč není úplně odkrytý; meč je zesílen levou rukou a můžeš tudíž krýt bez velkých obtíží a aniž bys potřeboval příliš síly. Tato technika je s mečem a dýkou nemožná, protože odkrytí jsou větší. Kdybys také naklonil svůj meč proti své dýce, překážel bys natolik akcím své dýky, že by ti kvůli tomu dýka nebyla k užitku. Na druhou stranu tato technika zesiluje plášť a díky ní je k obraně ideálnější.

Jsi-li umístěný v tomto střehu, jediné, co musíš udělat, je zatlačit vpřed proti soupeři, udržovat se uzavřený dokud nejsi v menzuře, odkud ho můžeš zasáhnout, aniž bys rozdělil své zbraně. Toto sjednocení pořád udržuj při obraně proti sekům a bodům.

Takže doteď jsme zkoumali obrany a útoky s mečem a pláštěm a jejich odlišnosti od meče a dýky. Nyní uvidíme jak lze s pláštěm pracovat pomocí různých hodů.

Zatímco je plášť stále na tvém rameni, můžeš jím mrštit okolo hlavy svého soupeře a pustit ho, nebo ho držet za dolní okraj, abys ho stáhnul zpátky okolo své ruky, když by se vrh minul účinkem. Nebo ho můžeš hodit přes soupeřův meč: ale musíš se ujistit, že dosáhne až k jeho příčce tak, aby mu zabránil v tom, aby tě zasáhl nebo provedl nějakou jinou akci.

Nakonec ho můžeš obtočit okolo své paže, abys uvedl svého soupeře v klamnou víru, že ho budeš používat obvyklým způsobem, a pak mu ho můžeš hodit do obličeje; když přiložíš hrot svého meče na zadní stranu svého pláště, můžeš ho zarazit až k němu. Pak můžeš použít různé druhy temp, abys ho zasáhl dřív, než se zvládne uvolnit.

Toto jsou lsti s pláštěm, které nejsou soupeřem očekávané a na základě tohoto druhu překvapení ho můžeš zasáhnout o to snadněji.

Zde končí obecná rozprava o této zbrani.