PRVNÍ PRAVIDLO JAKO POSTUPOVAT PROTI SOUPEŘI BEZ ZASTAVOVÁNÍ

Než začneš postupovat proti soupeři bez ohledu na jeho střeh, měl bys pečlivě zvážit na které lince je slabý a na které lince je silný, a také podstatu jeho pravděpodobných odkrytí. Měl bys pak umístit svůj meč na jeho slabší a nejvíce udkrytou stranu, začít s nataženou paží a čepelí v přímé lince. Meč by měl být umístěn tak, aby když tvůj hrot dosáhne na soupeřův hrot, tvůj je trochu nad a silnější než ten jeho, aniž bys potřeboval jakýkoli další pohyb. Čím blíž držíš svůj meč k soupeřově, tím lépe, ale nedotýkej se nijak jeho čepele. Pak drž svou paži nehybnou a běž podél ostří soupeřovy čepele aniž bys ji opouštěl, dokud nedosáhneš na jeho tělo. Nakonec by tvá příčka měla skončit tam, kde byl hrot tvého meče, když začal pronikat za soupeřův meč.

Můžeš-li, drž soupeřův hrot neustále pod svou čepelí. Nemělo by to být obtížné, když je meč tvého soupeře umístěn ve třetím nebo čtvrtém střehu a je namířen proti tvému tělu. Je-li v prvním nebo druhém střehu, nemusíš být schopen udržet svůj meč nad jeho mečem; v takovém případě můžeš najít jeho meč na libovolné straně, v závislosti na tom, jestli je jeho hrot více vevnitř nebo směrem ven. Ale i v tomto případě bys měl běžet podél ostří jeho čepele jak jsem řekl výše, tak, aby při svém postupu tvá příčka šla k místu, kde začínal tvůj hrot.

Tento běh podél soupeřovy čepele s tvou příčkou musí být proveden nepřetržitým dopředným pohybem, aniž bys stáhl paži nebo švihnul mečem nebo tělem vpřed. Shrnuto, ujisti se, že tvůj meč je vždy silnější než soupeřův dokud je jeho hrot v lince; takto, chce-li odsunout tvůj meč pryč, bude muset dát svůj hrot z linky pryč. A když tohle udělá, zatímco k němu odhodlaně přicházíš, dorazíš k jeho tělu dříve než ho dokáže vrátit zpátky do připravenosti.

Ustoupí li soupeř a zruší-li menzuru, tvé tělo nemůže proniknout za hrot jeho meče. V takovém případě, zatímco ruší menzuru a odklání tvůj meč pryč, bys měl použít toto tempo k provedení cavazione ze zápěstí a pokračovat vpřed. Hrot tvého meče bude opisovat jen malý kroužek a tvá paže zůstane nehybná. Tak uzavřeš soupeřův meč aniž bys svůj odvedl z linky a budeš postupovat přímo vpřed, abys ho zasáhl.

Zkusí-li soupeř znovu odtlačit tvůj meč, v tomto okamžiku už budeš dost daleko vpředu. Jsi-li vevnitř, nepotřebuješ provádět cavazione: prostě otoč rukudo druhého střehu, sniž své tělo, postupuj vpřed a tvůj hrot dosáhne na jeho tělo dříve než ho dokáže odtlačit pryč. Jsi-li vně, můžeš ho zasáhnout také otočením ruky do druhého a snížením těla, s malým cavazione tvým hrotem pod jeho mečem, aniž bys snížil svou ruku. To vyústí v zasažení tvého soupeře do jeho pravého boku přesně v tom tempu, ve kterém se domníval, že bude odtlačovat tvou čepel pryč. V tomto tvaru tvé tělo překračuje k vnějšku bez ohrožení. Stejnou techniku použij, když tvůj soupeř dovolí tvému forte proniknout za jeho hrot a pak se pokusí ho odtlačit, aby se bránil.

Nicméně někdy se stane, že soupeř se pokusí odtlačit tvůj meč v tempu, ve kterém tvůj hrot začíná pronikat za jeho hrot: to je situace, ve které je lepší použít cavazione, protože hrot tvého meče nenese dost síly k tomu, aby vzdoroval soupeřově čepeli.

Také se může stát, že soupeř provede cavazione, aby našel hrot tvého meče na druhé straně, nechá své tělo na stejném místě nebo ho stáhně, aby našel tvůj meč dříve, než tvé forte začne pronikat do jeho střehu. V takovém případě bys měl provést kontracavazione dříve než se soupeř dotkne tvé čepele: každé cavazione provedené poté, co se soupeř dotkne tvé čepele, je nebezpečné, protože se neprovádí ve správném tempu.

Ve skutečnosti toto je nejobtížnější stránka prvního pravidla. Tvůj meč by vždy měl být blízko k soupeřově čepeli a měl bys provést cavazione jako první, dříve, než soupeř najde tvůj meč, Nicméně nedrž svůj meč příliš silně pod dojmem, že bude snazší vzdorovat soupeřově meči: to by mu umožnilo najít tvůj meč dříve, než bys měl šanci provést cavazione.

Síla meče by měla být funkcí umístění čepele, ne ve svalech paže nebo zápěstí. Pracuješ-li podle této rady, budeš lépe připraven převzít výhodu nebo využít příležitost s cavazione nebo bez, podle toho, jaká se naskytne příležitost.

Taky se často stává, že soupeř změní střeh a ve stejný okamžik zruší menzuru, čímž ti zabrání, abys ho v tom tempu zasáhl. Stejně by ses neměl zdržovat. Můžeš se buď vyhnout nebezpečí a pak se vrátit s novým záměrem namířeným na nové odkrytí; nebo, ještě lépe, nech svůj hrot (který je již v pohybu) sledovat ten jeho zatímco mění střeh. Tento poslední pohyb by měl být proveden ze zápěstí, drž svou paži neměnnou a pokračuj vpřed. Poběžíš podél toho ostří čepele, které ti nabídne a budeš pokračovat k jeho tělu takovým způsobem, že se nebude moci bránit. Zkusí-li jinou změnu, v tom tempu ho zasáhneš, protože už budeš k němu tak blízko, že nebude moci zrušit menzuru.

Tato poslední technika funguje proto, že ten, kdo jde kupředu, je vždy rychlejší než ten, který jde zpět. Zastavíš-li se pokaždé, když se soupeř stáhne a provede změnu, může ti takto stále hatit tvé plány kdykoli se mu zamane. To je důvod, proč by ses nikdy neměl zastavovat dokud postupuješ správně. Ale ztratíš-li výhodu, bylo by moudré zastavit a vrátit se, dokud ji zase nezískáš zpět.

Tento druh držení natažené paže a meče v rovině (popsaný výše) ti pomůže naostřit tvou schopnost posoudit relativní výšku ruky a hrotu meče a relativní sílu a slabost meče. To vše ukážu v následujících ilustracích, spolu s pravděpodobným umístěním soupeře a s akcemi příslušnými k prvnímu pravidlu.

Při tomto pravidlu začínáš získávat soupeřův meč ze značné vzdálenosti, díky natažení tvé paže. Takto vstoupíš do menzury bezpečněji, i když se zdá, že soupeř má více času posoudit co udělat. Jsou i další tvary, které jsou rychlejší a bezprostřednější, ale tato první je nejdůležitější, protože učí jak odhadnout debole a forte, jak odhadnout rozdíl mezi velkými a malými pohyby, jak umístit dokonale paži do linky, udržet si převahu a ubránit se. Všechny tyto stránky pracují spolu dohromady až do místa, ve kterém dosáhneš na soupeře hrotém svého meče. Z těchto důvodů jsem uvedl toto pravidlo jako první.

Později uvidíš vysoký střeh, ve kterém se postupuje proti soupeři bez ohledu na to, co dělá, nebo co umí.