TŘETÍ PRAVIDLO
jak postupovat proti soupeři bez zastavování

První pravidlo o odhodlaném postupu, které jsem ti ukázal, je dobré, protože ti umožňuje získat výhodu dokud jsi stále v bezpečné vzdálenosti od soupeře. Jeho nevýhoda je ale, že může odhalit tvou strategii příliš brzy. Soupeř může najít příležitost k provedení změny, aby tě rozhodil a může mít dost času, aby se uchýlil k jiným diverzím, aby se zachránil.

Druhé pravidlo je dobré, protože je založené na střehu, který má jen jedno odkrytí - odkrytí tak blízko u ruky s mečem, že na ně soupeř nemůže zaútočit aniž by prošel skrze tvé forte. Tento střeh také udržuje tvůj meč svobodný, jak jsem předvedl, a nevyžaduje mnoho cavazioni. Kdyby tento střeh nebyl trochu pracný a nevyžadoval téměř úplnou nehybnost paže, byl by lepší než ten první.

Obecný nedostatek prvních dvou pravidel je, že když se bráníš, zatímco tě soupeř nemůže ohrozit, plýtváš drahocenným časem a odhaluješ svou hru - což usnadňuje soupeři možnost reagovat.

Takže ti ukáži třetí pravidlo, které ti umožní pracovat takovým způsobem, že soupeř nebude znát tvé úmysly dokud se jeho tělo neocitne v bezprostředním ohrožení. Použiješ-li toto pravidlo, nebudeš soupeři nic odhalovat a budeš moci zasáhnout tak rychle, že kdokoli se ti postaví nebude mít čas provést jakoukoli změnu nebo vůbec vykrýt tvou první akci.

Základní princip tohoto pravidle je, že soupeř tě nemůže zasáhnout dokud není v menzuře. Takže není pro tebe nezbytné být ani ve střehu nebo umisťovat svůj meč do nějaké zvláštní polohy; spíše půjdeš kupředu směrem vně dokud nevstoupíš libovolnou nohou do menzury. Tempo ve kterém umisťuješ své forte proti soupeřovu debole je tempo zvednutí nohy k vstoupení do menzury. To ti umožní uzavřít soupeřův meč mimo linku bez zastavování.

Pak poběžíš svým mečem podél soupeřovy čepele a budeš pokračovat v zásahu a udržovat si dokonalé sjednocení meče, chodidel a těla. Nikdy bys neměl švihat paží ven, jinak může tvůj soupeř vykrýt a kontrovat zatímco ruší menzuru. Když si ale budeš udržovat toto sjednocení, můžeš provést libovolnou změnu ve správném tempu.

Jsi-li směrem dovnitř a tvůj soupeř se pokusí vykrýt, měl bys změnit z třetího do druhého, při postupu vpřed snížit své tělo a zasáhnout soupeře v tempu krytu. Zatímco otáčíš do druhého, skloň svůj hrot pod jeho paži a udržuj svou ruku na stejném místě a ohýbej tělo: v tomto uspořádání zasáhneš soupeře do jeho pravého boku. Pokud soupeř zkouší krýt a zrušit menzuru poté, co najdeš jeho meč a jdeš vpřed, nebude moci vést svůj hrot zpátky na linku. Když se ale zastavíš a zaváháš v čase mezi nalezením jeho meče a okamžikem postupu vpřed, pak se bude moci vrátit na linku na základě tvé zpomalené akce.

Podobně také nešvihej svou paží nebo svým tělem kupředu a nevynucuj si svůj krok silou. Budeš-li to dělat, bude obtížné změnit na jiný záměr a vystavíš se tím nebezpečí, že budeš zasažen.

Stejnou ráznost je třeba použít při překračování v případě, kdy se soupeř pokusí vykrýt bez zrušení menzury, když najdeš jeho meč. Můžeš překročit a zasáhnout ho dříve, než bude mít vůbec čas zatlačit ti do čepele. Když ale podpoří svůj kryt ústupem z menzury, měl bys provést cavazione dříve než se dotkne tvé čepele.

Obtížné na tomto pravidle je, že když uděláš první pohyb k soupeřově čepeli, nebudeš moci použít toto tempo ke cavazione. Proto se musíš snažit vyhnout všem pohybům opačným ke cavazione. Například když náhle snížíš svou ruku, nebudeš ji moci včas zvednout v případě, kdy se soupež pokusí setkat se s tvým mečem.

Když ale hýbeš hrotem svého meče kontrolovaně a s finesou nutnou ke změně původního pohybu do jiného pohybu, když to potřebuješ, povede se ti skvěle oklamat soupeře. Jakmile umístíš svou nohu do menzury, získáš soupeřův meč. Jak se snaží potkat se s tvou čepelí a vzdorovat jí, oklameš ho pomocí cavazione a postoupíš vpřed další nohou, takže se nemůže vrátit na linku. Všechno, co v tomto okamžiku může dělat, je pokusit se zasáhnout tě pod tvým mečem pomocí půl cavazione ale tomu nebezpečí se snadno vyhneš prostým skloněním hrotu a těla na stejnou stranu jeho meče. To ho bude udržovat mimo linku zatímco tlačíš svůj útok do cíle.

Provede-li soupeř cavazione když hledáš jeho meč, nebo když zkusí jít vpřed, zasáhneš ho před koncem cavazione (pokud nezruší menzuru). Zruší-li menzuru přitom, jak se pokouší najít tvé debole pomocí cavazione, měl bys provést contracavazione, postoupit vpřed a zasáhnout ho v tom samém tempu. To je rychlejší a jednodušší než jít k jeho meči a pak provádět cavazione dříve než se soupeř dotkne tvé čepele.

Změní-li soupeř střehy (zvedne, sníží, nebo stáhne svůj meč) zatímco ruší menzuru, postup vpřed a umísti svůj meč proti jeho v okamžiku, kdy tvá noha znovu získává menzuru. Ale udělej to tak, aby kdyby na tebe jakkoli zaútočil, jsi mohl vždy postupovat dále, vykrýt a zasáhnout ve stejném okamžiku.

Tvé umístění a vzdálenost mezi tebou a tvým soupeřem by měla sloužit k tomu, aby sis uvědomoval, co ti může udělat co se týče útoku a obrany. Mysli na to, co soupeř může udělat do takové hloubky, jako například rozhození tvého meče nebo zablokování jeho dráhy a připrav se na všechny tyto možnosti. Když nedokážeš předvídat co soupeř může udělat, příležitost k převzetí akce se přihodí tak rychle, že na ni nestihneš zareagovat.

Nebudu se bavit o situacích, kdy soupeř unikne nebo se nakloní pryč od tebe, protože ty pro tebe neznamenají žádné nebezpečí. Nicméně bys měl být připraven na takový druh scénáře a jednat podle toho.

Ze stejného důvodu vynechám všechny zmínky o soupeři, který čelí tomuto pravidlu sekem. Postačí když řeknu, že pokud tak činí v okamžiku, kdy získáváš jeho meč, zasáhneš ho dřív než vůbec dokončí první polovinu seku. Dokonce i když zasazuje sek při svém ústupu, měl bys ho pronásledovat (dobře krytý) a zasáhnout ho. Nemůžeš-li na něj dosáhnout, když kryješ sek čtvrtým vevnitř, můžeš otočit svou ruku do druhého a zasáhnout ho - nebude se moci krýt. Je-li kryt směrem vně třetím, otoč do druhého pod jeho mečem a zasáhni ho úplně stejným způsobem. Nebo můžeš prostě uhnout seku a postupovat vpřed, abys ho zasáhl v tempu, ve kterém zvedá svůj meč, stahuje se, nebo na tebe útočí znovu (což je lepší než se krýt).

Takže třetí pravidlo je lepší než první dvě, ale potřebuje velmy vybroušenou znalost menzury. Nevlastníš-li tuto znalost, nebudeš mít úspěch s žádnou zmíněnou technikou, ale především s třetím pravidlem, protože to se neskládá z umisťování nebo ponechávání meče v dané poloze. Vždy si uvědomuj, kdy pohyb tvé nohy uvede tvé tělo do nebezpečné polohy - abys mohl být připraven.

Když ovládneš tuto techniku, měl by ses naučit další, jak vysvětlím níže.