ČTVRTÉ PRAVIDLO
jak postupovat proti soupeři bez zastavování

Čtvrté pravidlo, které se ti chystám ukázat, je také založeno na neurčitém umístění meče v průběhu tvého postupu proti soupeři. Ale zatímco v předchozím pravidle jsi pokládal meč proti soupeřově debole a pokoušel ses postoupit směrem vně (vždy, když jsi mohl), jakmile dosáhneš menzury, v tomto pravidle budeš dělat pravý opak - což vyžaduje větší kumšt. Použiješ-li tuto techniku, soupeř nebude moci uhádnout tvůj záměr.

Zatímco ve třetím pravidle soupeř mohl vidět tvůj záměer postupovat směrem vně, v tomto se hýbeš proti soupeři s tvým hrudníkem naplocho proti jeho hrotu. Ve skutečnosti na něj budeš působit dojmem, že mu schválně nabíháš na jeho meč - tímto způsobem se bude snažit udržet svůj meč na centrální lince, aby tě zasáhl.

Nicméně jak jdeš kupředu, v okamžiku, kdy tvá noha vstoupí do menzury, se vydáš mimo linku na stranu, která se ti zdá nejvhodnější. Vstoupíš-li do menzury pravou nohou, pohneš se mimo linku doprava; vstoupíš-li levou, pohneš se doleva. Takto jedná tvá noha skončí na přímé lince, druhá mimo linku . a tvé tělo se ohne do směru nohy, která jde mimo linku. Z toho pak plyne, že tvé tělo se také pohne z linky, zatímco soupeřovy odkrytí se ti právě otevřou.

Pokusí-li se tě soupeř zasáhnout, když vstupuješ do menzury, můžeš se snadno ubránit mečem, který bude vždy blízko soupeřova. Když se ale soupeř nehýbe, měl bys pokračovat na stejnou stranu za tvou nohou a tím uzavřít soupeřův meč mimo linku. Poté zasáhni soupeře když provádíš druhá krok; ale je třeba, aby tvůj druhý krok byl krátký a rychle následoval za prvním krokem, abys neztrácel žádný čas.

Zkusí-li soupeř otočit svůj hrot vstříc tvému tělu když provádíš první krok ven z linky, pohni se vpřed druhou nohou (která by v tu chvíli měla být ve vzduchu) a ohni své tělo nad ni. Takto se pohneš pryč z linky (a uzavřeš soupeřův meč) na opačné straně. Pak pokračuj vpřed a zasáhni soupeře.

Všechny tyto techniky náleží situaci, kdy soupeř udržuje svůj hrot dost vysoko na to, aby byl v lince s vyššími partiemi tvého těla (nezáleží na tom jestli trochu výš nebo níž). Nicméně je-li jeho hrot namířen proti tvému kolenu, nebo ještě níže, měl bys pokračovat tvou nohou přímo proti němu; když tvá noha vstoupí do menzury, uzavři jeho meč dole svým mečem tak, aby ho nemohl zvednout. Dej si pozor, abys přitom nasklonil svůj hrot tak moc, abys neskončil pod soupeřovou čepelí, v takovém případě by tě soupeř mohl zasáhnout aniž by ti dal příležitost ke krytu, protože bys nejprve musel provést contracavazione. Když ale udržíš svůj hrot ve správné výšce, měl bys být schopen zasáhnout soupeře v tempu jeho cavazione.

Je-li soupeř směrem vně, nepotřebuješ doprovázet svůj zásah obranným pohybem; jsi-li ale směrem dovnitř, tvá ruka by se měla lehce otočit směrem ke čtvrtému střehu, ale otočení nedokončovat. I tady si dávej pozor na to, abys příliš nesnižoval svou příčku, protože pak by ses vystavil riziku zásahu skrze úhel, který vytvoříš od ruky ke hrotu (jak připomenu pod ilustracemi).

Vytvoříš-li takový úhel, nebudeš se moci krýt bez velkého úsilí a i kdyby tvůj kryt uspěl, vystavíš jinou část svého těla v nebezpečí protože to bude vyžadovat velký pohyb.

Když budeš postupovat správně mečem podpořeným nohou a tělem, všechny tyto techniky se povedou. Proto je toto pravidlo lepší než ty předchozí. Později ti ukáži jiné pravidlo podobné tomuto, ale ještě propracovanější. Bude potřebovat lepší úsudek, protože tě vystaví většímu nebezpečí - ale zasahování bude do jisté míry snazší. Povede-li se ti naučit se používat základy tohoto pravidla, budeš postupovat bezpečně a bez překážek. Toto pravidlo je velmi klamné, víc než kterékoli z těch, které jsem ti dosud ukázal.