PÁTÉ PRAVIDLO
jak postupovat proti soupeři bez zastavování

Nyní ti odhalím další tvar, který můžeš použít proti tvému soupeři. Tato technika je jemnější než jiné a dokážeš-li bezpečne přijít na místo, odkud se provádí, zasáhneš svého soupeře aniž by ses vystavil ohrožení.

Tvar je následující. Když je tvůj soupeř v jakémkoli střehu, který mu vyhovuje, přibližuješ se k němu; ale jakmile se dostáváš blíže k menzuře, pomalu pohybuješ svým mečem do polohy, ve které ho nakonec zamýšlíš mít. Takto když se dostaneš do menzury, bude tvůj meč přesně tam, kde ho chceš mít.

Jak jsem zmínil jinde, meč by měl jít na slabší stranu soupeřovy čepele a také v tomto pravidle bys jej tam neměl umisťovat, dokud nejsi v menzuře. Nicméně zde nepokládej hrot meče proti soupeřovu hrotu (jak platilo pro jiná pravidla); místo toho jím pohni tak daleko vpřed, abys mohl položit svůj hrot proti soupeřově příčce. Jinými slovy by tvůj hrot měl být blízko soupeřovy příčky, ale ne moc za ní, a měl by v této poloze zůstat. Neměl by být ani nad ani pod soupeřovou příčkou, ale měl by být na některé straně vzhledem k postoji tvého soupeře.

Tvůj hrot by také měl mířit lehce dolů, spíše než nahoru, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, umožní ti to provést rychle cavazione kdykoli ho budeš potřebovat. Zadruhé, protože tvůj soupeř musí snížit svou příčku, aby se dostal k hrotu tvého meče, nabídne ti tak dobré tempo, protože už budeš v dopředném pohybu a tvůj hrot bude velmi blízko k soupeři.

Když přicházíš s mečem v této poloze, měj na paměti, že když je tvůj soupeř ve třetím nebo čtvrtém střehu, měl bys držet čepel v přímé lince od hrotu k tvému zápěstí; také tvá paže by měla být dost natažená, aby ses mohl ubránit malým pohybem proti všem útokům, které mohou nastat mezi tímto časem a časem, kdy dorazíš na terč (nebo kdykoli jindy). Zkrátka meč a tělo musí být umístěny tak, aby forte mohlo bez velkého zmatku krýt.

Je-li tvůj soupeř v prvním nebo druhém střehu, měl bys pořád mířit svým hrotem proti jeho ruce s mečem, ale tentokrát pod jeho příčku. Drž svůj meč tak, aby tvá ruka neutvářela žádný úhel.

Zkusí-li soupeř na tebe udeřit, můžeš vykrýt a zasáhnout ho v jednom tempu stejným střehem nad a směrem vně od soupeřova meče. Měl bys také na stejnou stranu vést své nohy, abys udělal menší pohyb, lépe se kryl a byl v silnější poloze.

Nereaguje-li soupeř na tvé přicházení a když jsi umístil svůj meč výše popsaným způsobem, změň namíření svého hrotu ze soupeřovy ruky na jakékoli blízké odkrytí na jeho těle. Ve stejný okamžik se kryj příčkou v místě, které nejpravděpodobněji přiláká soupeřův protiútok. Podpoř tuto akci pohybem těla tak, abys minimalizoval pohyb meče. Když tímto způsobem budeš pokračovat vpřed, budeš schopen dostat se k soupeři dříve než bude moci změnit taktiku.

Otočí-li soupeř svou ruku do třetího nebo čtvrtého střehu v průběhu tvého přibližování se k terči, měl bys vykrýt směrem dovnitř a pokračovat v přicházení. Když se bude nalézat v nízkém třetím střehu, nebo ve čtvrtém střehu s hrotem mířícím dolů, měl bys namířit svůj hrot proti jeho příčce, nad jeho rukou a jakmile jsi v menzuře, udeřit na jeho tělo zatímco se kryješ příčkou. Soupeř umístěný v takových nízkých střezích může dělat jen velmi málo, protože jakmile se pokusí zvednout svůj hrot (předtím namířený dolů), v průběhu tvého přicházení najde tvé forte. A ty dorazíš na terč tak rychle, že prakticky nebude mít příležitost ke krytu.

Dej si pozor na to, abys při umisťování tvého meče popsaným způsobem byl vždy ve čtvrtém střehu, vně i vevnitř, nad i pod. Tvůj hrot by měl vždy mířit na soupeřovu ruku a příčku; ale měl bys ho udržovat dost daleko na to, abys mohl provést cavazione nebo umístit ho jinam dříve, než se ho může soupeř dotknout.

Čím blíže se dokážeš dostat k soupeřovu tělu s mečem v takovém postavení, tím lépe tvé záměry uspějí. Tudíž aby ses dostal správným způsobem blíže, měl bys vést svůj meč vpřed bez zaváhání a tak, abys ses mohl kdykoli vzdát svého původního záměru a změnit na jiný, když bude zapotřebí.

Protože v tomto pravidle můžeš klamat tím, že položíš svůj meč do dané linky jen proto, abys ho položil na jinou, měl bys mít na paměti, že pokusí-li se tě soupeř (ve třetím nebo čtvrtém střehu) zasáhnout v tempu tvého příchodu do menzury, měl bys vždy krýt na stranu, kde se nachází tvůj meč a tvé tělo. Budeš-li držet své tělo na jedné straně a meč na druhé, můžeš být oklamán a technika může celá selhat. Pamatuj, že meč musí být vždy doprovázen tělem a nohama a žádný tento prvek nelze oddělit od ostatních.

Krytí (směrem dovnitř i ven) by mělo být prováděno rukou ve čtvrtém střehu. Když ale budeš krýt meč umístěný pod a směrem vně, měl bys otočit do třetího střehu. Tak ruka provede jen malý pohyb, protože se otočí jen drobně nebo vůbec ne.

Další pravidlo, které uvidíme, je dokonce ještě bezpečnější a jemnější. Soupeř si v něm ani neméže dovolit použít levou ruku, což mohl udělat v prvním pravidle a občas i v těch ostatních - do té míry, do jaké tvůj meč zůstává na místě, aby převzal soupeřovo tempo. V dalším pravidle (šestém), meč nebude nikdy tak natažený, aby umožnil soupeři, aby ho našel svou levou rukou, jak brzy poznáš.