DRUHÉ PRAVIDLO
jak postupovat bez zastavení proti soupeři s mečem a dýkou

V tomto pravidle také využiješ druhý střeh, který jsme představili v základních postojích. Tento střeh je utvořen s nohami od sebe a rovnoběžně, prsty na nohou ukazují na soupeře. Tělo by mělo být ohnuté vpřed, ramena také rovnoběžně tak, aby hrudník byl veden plochou proti soupeři. Paže a zbraně by měly utvářet ovál tak, aby se hrot dýky spojoval s mečem blízko forte. Takto jediné odkrytí budeš ukazovat mezi tvými rukami. Mečem, jehož hrot míří doleva, si úplně pokrýváš hlavu, a bez přidaného pohybu jsi v bezpečí před všemi seky.

Takže soupeř tě může zasáhnout jedině pod tvými čepelemi, mezi tvými rukami (do obličeje), ale i toto odkrytí je možné snadno bránit tvými zbraněmi, které jsou umístěny před tvou hlavou.

Spodek trupu je bráněn a držen v bezpečí na základě jeho vzdálenosti od soupeře, který tam nemůže dosáhnout, aniž by přiblížil svou hlavu ke tvým rukám.

Poté, co se dostaneš do tohoto střehu, postupuj vpřed malými kroky a udržuj své nohy od sebe. Když se dostaneš tak daleko dopředu, že tvé ruce pronikly za soupeřův hrot, zatlač vpřed jednou nohou v lince s druhou, na stranu, kam chceš vést své tělo. Tímto způsobem opustíš linku v polovině vzdálenosti, která byla mezi tvými chodidly, když jsi byl ve střehu. Také dojdeš natolik dopředu, že tvůj soupeř nebude moci přivést svůj meč zpátky do připravenosti.

Povedeš-li svou levou nohu do linky se svou pravou, můžeš zasáhnout čtvrtým zatímco udržuješ hrot své dýky namířený směrem dolů, aby ozavřela soupeřův meč mimo linku, tak nebude moc sledovat tvé tělo hrotem, když odcházíš z linky.

Na druhou stranu, když vkročíš svou pravou nohou do linky se svou levou, bude tvůj útok jednodušší. Když opouštíš linku, ponech dýku k obraně svého boku, který je blízko soupeřova meče. Pak napřim svůj meč na soupeře z předchozího vysokého umístění stranou; touhle dobou už bude tvůj meč a jeho forte tak daleko vpředu, že soupeřovy zbraně ho nebudou moci zastavit. Navíc v okamžiku dokončení napřímení tvého hrotu zároveň dorazíš na terč.

Zaútočí-li na tebe soupeř náhle bodem v průběhu tvého postupování tímto způsobem, můžeš se vykrýt způsobem popsaným v předchozím odstavci, užitím dýky k obraně - ale vždy bez odrážení soupeřova meče. Nebo můžeš pokročit levou nohou doprava, vytlačit soupeřův meč mimo linku svým forte a zasáhnout ho v tempu jeho útoku.

Tento druhý způsob lze snáze provést proti soupeřově útoku než proti nehybnému soupeři. Na druhou stranu je-li soupeř ve svém střehu nehybný, měl bys vykročit pravou nohou na linku své levé. Protože se už hýbeš, dorazíš k němu tak brzo, že se nebude moci zachránit.

Užiješ-li těchto principů, tvůj soupeř nikdy nenajde tvůj meč, což ti dává velkou výhodu. Můžeš použít tuto techniku abys šel proti soupeři bez ohledu na jeho střeh nebo polohu.