TŘETÍ PRAVIDLO
JAK POSTUPOVAT BEZ ZASTAVENÍ PROTI SOUPEŘI S MEČEM A DÝKOU

V pravidle, které se ti chystám ukázat, použiješ třetí střeh, který jsme již viděli v základních postojích s mečem a dýkou. V tomto střehu jsou chodidla spojená, tělo ohnuté a zbraně se drží od sebe a vysoko, čekají na soupeře.

Již jsem mluvil o výhodách tohoto postoje. Nyní tento střeh opět použijeme, ale pouze na začátku akce - z dálky - když se přibližujeme k soupeři. Ale jakmile dojdeš do menzury, rozmístíš své tělo a zbraně jinak.

Jakmile se napolohuješ do třetího střehu, měl bys začít natažením své levé nohy směrem vně a rychle následovat pravou stejným směrem. Ve stejném okamžiku postupně sniž svůj meč a spoj ho s dýkou v průběhu tvého postupu vpřed, postupně při tom oddaluj tvé levé rameno. Když dorazíš do menzury, bude takto tvůj meč úplně spojen s dýkou a tvá ruka s mečem bude ve čtvrté, čímž zabrání soupeři, aby se dostal mezi tvé zbraně.

Udržuj svůj meč natažený proti soupeřově hrudi nebo obličeji a drž své levé rameno natolik zpátky, aby meč pokryl celé tvé tělo. Tvůj hrot by měl být namířen na jakékoli odkrytí, které vidíš a meč bys měl udržovat dost daleko od soupeřových zbraní na to, aby neustále zůstal volný. Také drž svůj hrot tak blízko k soupeřově tělu jak je jen možné, ale nepouštěj ho dále vpřed.

Když pak pokračuješ vpřed svým chodidlem, začni ohýbat své tělo a otáčet svou ruku do třetí. Když otáčíš svou ruku, nech svou dýku pohybovat vpřed a připoj ji ke svému meči. Hrot tvého meče, který byl namířený na soupeřův hrudník, by měl být dost skloněný na to, aby mohl provést kavaci. Mezitím otoč své tělo levým ramenem vpřed.

Aniž bys vůbec snížil svou ruku s mečem, pokračuj v jejím otáčení, dokud nejsi ve druhém střehu. Čas, ve kterém ze čtvrté dojdeš do třetí a začneš ji otáčet do druhé, je okamžik, ve kterém by měl hrot tvého meče míjet soupeřův meč a dýku (a pak by měl být stále udržován ve stejném dopředném umístění). V tom okamžiku by tvá dýka již měla mít nalezenu soupeřovu čepel. A v okamžiku, kdy tvá ruka s mečem dojde do druhého střehu, tvůj hrot by již měl dokončit kavaci a zasáhnout soupeře nad jeho dýkou. Je-li soupeřova dýka dost vysoko na to, aby úplně pokryla vysokou linku, drž svůj meč pod jeho paží s dýkou a zasáhni ho tam druhým střehem.

Tato technika je také ideální, když soupeř stojí s mečem staženým dozadu a dýkou nataženou dopředu, nebo se dvěmi zbraněmi spojenými u hrotů. Jsou-li jeho hroty otevřené a jeho meč stažený, když přicházíš dolů z tvého vysokého třetího střehu, přišel bys na to, že jsi v lince, blízko a nad jeho dýkou; tvá ruka by byla ve čtvrtém a tvůj hrot tak daleko vpředu, že by pronikl za čtvrtou část jeho čepele (nebo jen kousek od ní). V takovém případě bys měl stáhnout svou ruku s dýkou blízko k příčce svého meče, protože dýka pak bude moci pokrýt tvůj pravý bok, zkusí-li soupeř vykrýt dýkou a zasáhnout tě čtvrtým v průběhu tvého přibližování. Doprovoď tento pohyb současným otočením tvého těla a ruky, zatímco tvůj meč ve druhém se postará o protiakci pod soupeřovou levou paží.

Když umisťuješ svůj meč blízko jeho dýky, soupeř se nemusí pohnout. Když, jako v předchozím případě, tvůj hrot dosáhne čtvrté části jeho čepele, změň ze čtvrtého na druhý a použij lehkého pootočení svým tělem k tomu, abys zatlačil svou dýku (která by měla být blízko u tvé ruky) k jeho meči. Pak běž dýkou podél ostří jeho čepele a postupuj vpřed, dokud ho nezasáhneš nad jeho dýkou - přesně tam skončí tvůj meč když přichází dolů z tvého vysokého třetího.

Tvůj soupeř by neměl být schopen se vykrýt. A to proto, že když otáčíš svou ruku do druhého, tvůj hrot se výrazně otočí směrem dovnitř a je již velmi daleko. Takže skončí blíž ke svému terči než k místu, kde se ho soupeř snaží ve své obraně odtlačit. Navíc bude tvůj meč dost silný na to, aby bez obtíží vzdoroval soupeřově dýce.

V tempu, kdy umisťuješ popsaným způsobem svůj meč, může soupeř zvednout svou dýku, aby se vykryl, a nepohnout jeho mečem. V takovém případě bude jeho meč stažený a ty nebudeš moci dosáhnout na něj svou dýkou. Z toho plyne, že budeš muset pohnout mečem z jeho původního umístění a (v jednom tempu) vést jej nad hrotem soupeřovy dýky a umístit ho mezi jeho zbraně. To ti umožní zasáhnout ho čtvrtým, zatímco si držíš dýku tak blízko tvé ruky s mečem, aby ti soupeř nemohl provést to samé. Také udržuj svou příčku proti soupeřově meči a skloň svou hlavu kupředu. Tím ho zbavíš síly krýt se a vykonat protiakci, protože jeho meč bude účinně uzavřen mimo linku.

Stojí-li soupeř se svými zbraněmi otevřenými a mečem staženým, můžeš jít dolů ze své původní polohy do čtvrtého střehu rovnou mezi jeho zbraně a projdeš skrz hrot dýky svého soupeře. Pak pokračuj vpřed, spoj svou dýku s rukou s mečem a odsud ji zatlačdopředu k soupeřově meči. Otáčej svou ruku s mečem a drž ji ve stejné poloze dokud si nejsi jistý, že ve stejném střehu můžeš dosáhnout na jeho tělo - nebo dokud soupeř nezkusí odrazit nebo najít tvůj meč při pokusu o obranu středové linky, což by bylo dobré tempo k zásahu nad jeho dýkou. Odkryje-li soupeř nízkou linku, pokračuj kupředu svou dýkou proti jeho meči a zasáhni ho třetím. Tvůj sok nebude moci vykrýt nejméně jeden ze tří možných útoků - mezi jeho zbraněmi, nad nebo pod.

Shrnuto, toto jsou způsoby jak bys měl pracovat proti staženému střehu. Jediné, na co by si směl dát pozor, je jestli soupeř drží své zbraně stažené nebo natažené, otevřené nebo spojené - nezáleží na přesném střehu ve kterém je jeho ruka otočená. Je-li soupeřův meč natažený (nezálaží na tom jestli je jeho střeh otevřený nebo zavřený), měl bys pracovat následujícím způsobem, když jdeš dolů ze svého vysokého střehu. Zatímco získáš jeho natažený meč, proveď úhyb tělem, abys odtáhl odkrytí, která vytváříš: kdyby soupeř změnil linku, budeš už krytý. Použij svou dýku a svůj meč společně k tomu, abys našel soupeřovu čepel a dej si pozor na to, abys nedorazil do menzury rozdělený, bez ohledu na soupeřův střeh.

Všechny tyto akce by měly být provedeny bez zastavení chodidel nebo tvého meče. Když tvůj meč začne jít dolů z vysokého střehu, měl by se stále pohybovat vedením vpřed nebo otáčením - a nikdy by neměl zastavit.

Toto je výborné pravidlo a uspěje proti všem stylům šermu.