JAK SE BRÁNIT MEČEM PROTI TYČOVÉ ZBRANI

Rozhodl jsem se skončit touto ilustrací, protože ukazuje něco, o čem nikdo jiný neuvažoval. Podívej se na muže s mečem, který drží svou zbraň svisle k zemi: tak bys měl umístit své tělo a meč, když čelíš někomu, kdo je ozbrojený spontonem nebo půlpíkou (nebo jakoukoli jinou zbraní, delší či kratší).

Nezáleží na tom, jak dlouhý nebo krátký kus tyčové zbraně je železný, pokud nemá nějaké výstupky. Jakožto šermíř s mečem nejvíc vystavuješ ohrožení svou levou ruku, ale budeš-li jí pohybovat správně, bude také v bezpečí. Povedeš tuto ruku výše nebo níže v závislosti na výšce útoku tyčovou zbraní.

Tento postoj tě ubrání před fintami tyčové zbraně, kavacemi, stahováním, postupy a jednoduchými útoky. Podobně budeš schopen ubránit se proti seku.

Měl bys postupovat vpřed a za žádných okolností se nezastavovat. I kdyby se ti zdálo, že mezi zbraněmi je nepoměr, užiješ-li meč tak, jak bys měl, donutíš soupeře s tyčovou zbraní ustoupit nebo se k němu dostaneš o to dříve a snadněji.

Zde ale skončíme - nechci rozdávat všechna svá tajemství a chci povzbudit pilné studenty tohoto umění k tomu, aby sami prozkoumali, jaký druh techniky je v této situaci nejvhodnější. Nepochybuji, že budeš-li pilný, zjistíš. že odpověď je jednoduchá, také protože jsem ti již ukázal jak bys měl držet meč a tělo. Máš-li bystrou mysl, brzo přijdeš na tuto výtečnou techniku a s trochou praxe ji začneš používat.

Takže ať ti můj náznak postačí. Ubezpečuji tě, že vždycky můžeš čelit tyčové zbrani se samotným mečem a zvítězíš, někdy i snáze než proti jinému meči! Předvedl jsem to při různých příležitostech divákům z řad šlechticů a velkých vládců.