TEORIE SERMU DLOUHYM MECEM

Strehove Polohy

1.STRECHA : Prime zhora - Celni streh 2.BYK : Poloha zbrane sikmo zprava nebo zleva - (mezi ramenem a hlavou) 3.TRPASLIK : Horizontalni ve vysce pasu 4.KANEC : Poloha zbrane sikmo zdola nahoru 5.PLUH : Primo pred kolenem (hlavice vlevo od kolena) 6.KLIC

Utok v nemecke skole

Seky nemecke skoly Body nemecke skoly Zasady manipulace se zbrani vysly ze zvykoveho prava davnych casu, ale byly aktualizovany na konkretni vlastnosti dlouheho mece. Samotny dlouhy nebo jedenapulrucni mec vznikl na prelomu 13. a 14. stol. a podstatnym zpusobem ovlivnil sermirske umeni. Drive nez zacneme hovorit o vlastnich strezich, je nutne si uvedomit, ze se v nemecke skole stalo ve trech polohach : 1. Poloha utocna (ofensivni na bod) - s hrotem pripravenym k bodu 2. Poloha obranna (defensivni) - pripraveny kryt 3. Poloha naprahova (ofensivni na sek) Pro nazorne pochopeni tohoto faktu uvadime tyto polohy strehu BYK.

Podle techto kriterii je nutne posuzovat kazdy streh, i kdyz vsechny nemaji tyto tri polohy.

1.Prime zhora - Celni streh, Strecha

Naprahovy zboku Naprahovy z boku Stoji se s pravou i Muze byt pravy a levy, ale levou nohou vpred ! rozdil je maly ! Ofensivni zboku Ofensivni ze predu Defensivni (strecha) zboku Jak je z obrazku zrejme, je defens. strecha trochu podobna byku. Je ovsem daleko strmejsi (hrotem vzhuru) a pri pohledu z boku je cepel mirne vyklonena vpred. Kryt je provaden prickou vlastni zbrane, cepel soupere sklouzne po nasi cepeli ( Z toho je zrejme, jak vysoko pred tvari se ma mec byt).

2.Poloha zbrane sikmo zprava nebo zleva - (mezi ramenem a hlavou) - BYK

Naprahovy pravy zboku Naprahovy pravy ze predu Naprahovy levy zboku Naprahovy levy ze predu Ofensivni pravy zboku Ofensivni pravy ze predu Kdyz je ruka v poloze ve stredu pred tvari, stojim streh - Eynhorn (jednorozec) Ofensivni levy zboku Ofensivni levy ze predu Kdyz v tomto strehu natahnu ruce vice do predu (jako v prvni fazi bodu), stojim streh Langord (Dlouhy hrot) Pozn.: Nizky ofensivni byk, s rukama ve vysce tvare a hrotem miricim na bricho soupere, stojim streh Hangend Ortt (Visuty hrot) Defensivni byk levy Defensivni byk pravy

3.Horizontalni ve vysce pasu - TRPASLIK

Naprahovy pravy zboku Naprahovy pravy ze predu Defensivni pravy ze predu Cepel mece je v bocnim pohledu hrotem mirne naklonena vpred od tela.
Ofensivni pravy zboku Ofensivni pravy ze predu

4.Poloha zbrane sikmo zdola nahoru - KANEC

Naprahovy pravy zboku Naprahovy levy zboku Defensivni pravy ze predu Defensivni levy ze predu Ofensivni pravy zboku Ofensivni pravy ze predu Ofensivni levy zboku Ofensivni levy ze predu Nohy u kance uprednostnujume tak jako u byka opacne, tedy pravy kanec s levou nohou vpred a op.

5.Primo pred kolenem (hlavice vlevo od kolena) - PLUH

Opet v poloze : 1. Ofensivni 2. Defensivni 3. Naprahove

6.KLIC

Pravy defensivni zboku Pravy defensivni ze predu Levy defensivni zboku Levy defensivni ze predu Dulezita vec pro popis a vykon strehu je spolehlive rozliseni praveho a leveho strehu. Pro pevne stanoveni, budeme predpokladat uchopeni jilce zasadne pravou rukou u pricky a nohy za standartne prave - tzn. s pravou nohou vpred. Proto kdyz budeme mluvit o pravem a levem strehu, mame na mysli streh s mecem na prave nebo leve strane.

UTOK V NEMECKE SKOLE

V nemecke skole je provaden obema stranama, tedy pravou i levou nohou. To same plati o poloze zbrane. Seky nemecke skoly Seky se v nemecke skole dekaji z naprahovych poloh do poloh jinych, a to naprahovych, ofensivnich nebo defensivnich. Musi se vsak drzet nekolika zasad. 1. Nesmi bloudit 2. Musi byt sekane po ostri 3. Musi byt ukoncene Pro vetsi nazornost je pripojen nakres, ktery vysvetluje mechanismu toho, jakym zpusobem sek prechazi z jedne polohy do druhe a zobrazuje tri moznosti teto drahy - prechod do naprahoveho, ofensivniho nebo defensivniho strehu. Pozn.: Pokud to bojova situace nevyzaduje jinak, konciva sek v ofensivnim strehu !

Hlavni, takzvane proste seky :

Vsechny kombinace seku maji sve nazvy a da se sekat z kterekoli polohy do druhe. Napriklad Krummhaw(okruzni sek) se seka z polohy Byk nebo z Celniho strehu do polohy trpaslik. Seky jsou zpravidla tazeny rezem k sobe a jen nekdy jsou tlaceny (napriklad pri slozitych utocich). Scheitelhaw Z celniho strehu sek : Pesinka - seka se primo na hlavu soupere a konci pravou pesti u kolena Oberhow Horni sek z Oberhow Levy horni praveho Byka a konci v levem sek z leveho Byka konci v pluhu nebo Kanci. pravem Pluhu nebo Kanci. Mittelhaw nebo Zwerch Stredni sek nebo trpaslik - pravy. Zacina v pravem a konci Mittelhaw v levem trpasliku. (obdobne, jen opacne) Underhow Spodni sek pravy nebo levy). Seka se nahoru a konci v Byku(L/P).Zacina v Kanci(L/P).

Prechod z jedne polohy do druhe

1. Primy - z Byka do Kance (P/L) - z Kance do Byka - atd. 2. Neprimy - z Byka do Kance (naprah) nebo do Trpaslika (naprah) Pri seku (prechodu) z jedne polohy do druhe, je nutne zachovat osu seku, tzn. ze v tele se nesmi cepel zvrtnout a do dalsi polohy se cepel pretaci az tesne pred ukoncenim pohybu. Pr.: Beru Byka(n) a chci soupere sekat v Trpasliku. Z dane polohy musim tedy nejdriv snizit vlastni cepel tak, ze oblouckem zhora dolu dostanu zbran do Trpaslika(n) a sekam opet do polohy Trpaslika(d). Pri seku z polohy do polohy (prechodu) musi byt kazda nasledujici poloha dusledna, cepel nesmi prepadat nebo se pretacet. Kazdy streh se stavi ciste, bez zkresleni. Tyka se to hl;avne toho, aby napr. Byk(n) vypadal presne. Cepel nesmi jit pri naprahu az k lopatce, coz samozrejmne plati i o ostatnich strezich(n).

Body nemecke skoly

Utok bodem vedeme v prime linii, ale konci v uhlech, coz je dano pestnim drzenim zbrane. Dulezite je, aby pri bodu nedochazelo k takzvanemu pumpovani, tzn. provadeni naprahu pred vlastnim bodem. Bod zasadne vedeme z polohy ve ktere je mec. P.1.,L.1. - Pravy a levy horni bod nebo take Oberstich. Boda se proti tvari nebo hrudi, krku a loktu. Prsty jsou pri bodu v prstove poloze dlane. P.2.,L.2. - Pravy a levy stredni bod, tedy Lang Ortt. Pravy se boda ve hrbetni a levy v dlanove poloze dlane. Mohou byt vedeny bud jako prime nebo jako uhlove body (v uhlu nebo z uhlu) a boda se do tela protivnika. P.3.,L.3. - Pravy a levy spodni bod nebo take Unterstich. Boda se proti chodidlu, kolenu nebo brichu soupere. Leve polohy nejsou znazornene, protoze v koncovce vypadaji stejne jako prave, pouze vychazi z leve strany kolena a zasahuji pravou stranu protivnika. Mohou byt vedeny primo, v uhlu nebo z uhlu. Body v nemecke skole se mohou provadet take s pasivnim naprahem zbrane, tzn. ze ruka (pokud uz strehem nestoji v naprahove poloze na bod) vykona staticky naprah pri ceste vpred do bodu. Provadi se ve dvou fazich : 1. Presun nohy na vypad s pasivnim naprahem. 2. Vlastni vypad a bod. Pozn.: Pasivni naprah predpoklada, ze bud zbran zustane na miste behem prvni faze priblizeni se k souperi nebo behem teto faze zmeni strehovou polohu. Hrot zbrane by nemel vykonat zpetny pohyb. Bod s pasivnim naprahem