Tento zásah třetího proti třetímu se přihodí takto. Oba sokové jsou vně, náš šermíř se pohne aby našel soupeřův meč. Soupeř převezme tempo z tohoto pouhého pohybu hrotu, aniž by vyhodnotil dost širokou menzuru: takže zatlačí svou pravou nohou kupředu, aby:

  1. Provedl cavazione a útok ve čtvrtém střehu; nebo
  2. Našel meč našeho šermíře a získal krátkou menzuru

Ale náš šermíř mazaně pohnul svým hrotem, aby vyprovokoval soupeřovu reakci. Takže když spatří, jak soupeř sklání hrot ke cavazione a pohybuje kupředu svou nohou, opustí svůj pohyb mečem, nechá svůj vlastní hrot nepatrně poklesnout a zatímco snižuje své tělo, najde svou příčkou soupeřovo debole a zabrání soupeřovu cavazione. Ve stejném tempu zatlačí dopředu svou pravou nohou a zasáhne ve třetím a vně pod soupeřovým mečem.

Je obecné pravidlo, že když vidíš, že soupeřův meč je svobodný a že se pohybuje, aby získal výhodu, ale nehýbe přitom nohama, nevystavuj se nebezpečí. Raději se snaž získat nějakou vlastní výhodu aniž by ses přibližoval, spíše se vzdaluj. Pamatuj: pohyb nohou vždy trvá déle než pohyb meče.

Naopak najdeš-li nejprve soupeřův meč a on se jej pokusí osvobodit, i když jeho nohy zůstanou nehybné, můžeš si troufnout kupředu svou nohou a najít jeho meč na druhé straně, abys jej zasáhl v jeho dalším pohybu.

Vidíme tedy, co ti zaručí úspěch při pohybu vpřed v průběhu soupeřova pohybu: najdi nejprve soupeřův meč. Ponecháš-li jej svobodný, vystavuješ se nebezpečí, které je vidět na obrázku.