Vosková svíčka

Historie - Vosk - Lůj - Knot - Vyroba voskové svíčky - Vyroba lojové svíčky - Zpátky na hlavní stránku o osvětleních

Historie

Výroba svíček z vosku je doložena již od roku 3000 před Kristem v Egyptě a na Krétě. V Egyptě jsou doloženy hliněné svícny v roce 400 př.n.l. Nejstarší doložená svíčka v Evropě pochází z prvního století našeho letopočtu, byla nalezena v Avignonu ve Francii. V roce 848 měl saský král Alfréd v Anglii svíčkový časoměr, který vydržel hořet 4 hodiny. Po stranách byly čáry, které odměřovaly uplynulý čas. Později byly uvedeny i dvacetičtyřhodinové svíčky.

Ve středověku byly voskovice drahé, mohli si je dovolit jen bohatí lidé a církev. Měšťané a chudší lidé si svítili lojovými svíčkami nebo loučemi.

V roce 1300 se v Londýně zformovala firma Tallow Chandlers Company (Lojoví svíčkaři). Po roce 1415 se začaly používat lojové svíčky k osvětlování ulic.

Zpět na Obsah

Vosk

Vosk vyčistíme zahřátím ve vodě, nečistoty vyplavou na hladinu. Voskové svíčky se především používaly v kostelích, protože z nich vosk příliš nekapal na zem a voskovice při hoření málo čadila.

Zpět na Obsah

Lůj

Lůj vyrobíme opakovaným vyvařením, vyčištěním a ochlazením surového zvířecího tuku. Takto upravený lůj lze dlouhodobě skladovat bez nutnosti jej zmrazit — jen je zapotřebí jej skladovat bez přístupu vzduchu, aby nezoxidoval. Lojové svíčky byly oproti voskovicím mnohem levnější, ale taky špinavější co se týče kaluží na zemi a dýmu a smradu ve vzduchu.

Zpět na Obsah

Knot

Knoty jsou spletené provázky z bavlny nebo jiných materiálů. Je možno je mořit speciálními mořidly, aby nehořely příliš rychle a svíce nezhasla. Středověké recepty na mořidla se, pokud vím, nedochovaly — bývaly tajemstvím svíčkaře (hokynáře). Knoty, které hořely výrazně pomaleji než svíčka, pak bylo třeba zkracovat speciálními nůžkami — kratiknotem. Knot je třeba obalit voskem, aby poskytl dostatek hořlavého materiálu pro zapálení a rozehřátí svíčky. Tloušťka knotu ovlivňuje rychlost hoření svíčky a intenzitu plamene. Tlusté knoty svítí intenzivněji, rychleji shoří a nechají po sobě větší koláč vosku.

Knoty v lojových svíčkách bývají často vyztuženy drátkem z olova, zinku nebo z jiného materiálu, aby držely tvar, než svíce ztuhne.

Zpět na Obsah

Výroba voskové svíčky

Vosk vybereme z úlu, rozválíme na pláty cca 2mm tlusté. Z plátů nařežeme pruhy vysoké podle výšky svíčky. V misce rozpustíme kus vosku, a vzniklou tekutinou protáhneme připravené knoty — obalíme knoty ve vosku. Necháme ztvrdnout. Nad plamenem (nebo zdrojem tepla) nahřejeme konec voskového pruhu, aby změkl a dal se tvarovat. Do nahřátého konce zabalíme knot, aby na jednom konci vyčuhoval cca 3-4cm. Postupně nahříváme kousky pruhu a balíme svíčku, snažíme se, aby mezi plátky byly co nejmenší mezery.

Zpět na Obsah

Výroba lojové svíčky

Lojové svíčky se vyráběly ve formách. Nákresy forem zde budou přidány. Formou se prostrčí knot a forma se vylije rozehřátým lojem. Lůj se nechá vychladnout a ztuhnout. Hotová svíčka se vytáhne z formy.

Menu

Historie - Vosk - Lůj - Knot - Vyroba voskové svíčky - Vyroba lojové svíčky - Zpátky na hlavní stránku o osvětleních