56. Útok z Vysokého střehu s mečem a kulatým tarčem

Protože kulatý tarč poskytuje nejlepší a nejspolehlivější obranu, neměly by se zasazovat žádné seky, které lze snadno krýt pouze mečem bez pomoci tarče. Body také pronikají velmi obtížně, protože i nejmenší pohyb tarče před tělem funguje jako zeď. A bodat na nohu není vůbec jisté. Takže zbývá jedině mocně bodnout mečem, a pokud se hrot dostane za obvod nepřítelova tarče, je nutné provést výpad levého kroku a hranou vlastního tarče odrazit nepřítelův meč a tarč, aby bylo možno silou zarazit bod. A pak (po odražení tarče a zaražení meče) pokračovat v bodu v přímé linii s výpadem kroku pravé nohy.

Když se nacházíme ve vysokém střehu, je třeba provést výpad půlkroku ze zadní nohy, a přiblížit se k nepříteli tak blízko, jak to jen bezpečně jde. A když jsme tak blízko, že meč může projít vnitřkem obvodu nepřítelova tarče, pak hned jak zpozorujeme, že meč je za okrajem (s rukou nataženou co nejvíc), je třeba náhle provést výpad levého kroku, odrazit nepřítelův tarč okrajem vlastního tarče a s výpadem kroku pravé nohy mocně zarazit svůj bod. Toto lze provést i když se nepřítel snaží vydržet přicházející bod, poté co už minul okraj jeho tarče.

Ale pokud to dopadne tak, že nepřítel nekryje tento bod okrajem štítu u ruky, ale okrajem nad rukou (způsobem, který odkryje jeho oči), pak lze velmi pohodlně při provádění výpadů, které již byly popsány, navázat na svůj bod shora a prorazit bodem zespodu s výpadem kroku pravé nohy. Tento druh bodu je jistější než všechny ostatní.

Přechozí téma

55. Jak držet kulatý tarč

Další téma

57. Obrana proti útoku z Vysokého střehu s mečem a kulatým tarčem

Tato stránka